Nie wyrażam zgody na kopiowanie i przetwarzanie moich zdjęć oraz umieszczanie ich na innych stronach bez mojej wiedzy i przyzwolenia.
Zapraszam wszystkich do czytania, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Herrbata pisze na wiele tematów, a jej "PORADY HERRBATY" to blog o włosach, zdrowiu i urodzie! Znajdziesz tu wpisy o tym jak dbać o włosy, zdrowo się odżywiać i pielęgnować piękno :) Zapraszam!

Obserwatorzy

Jak zamrażać i odmrażać jedzenie?!


Mrożenie
jest jedną z najłatwiejszych metod utrwalenia żywności. Nie wymaga użycia konserwantów, ogranicza do minimum straty witamin i minerałów. Do zamrażalnika często trafia bochenek chleba, którego nie jesteśmy w stanie zjeść, mięso kupione w promocyjnej cenie, kawałek ciasta z ostatniej imprezy i wiele innych produktów. Nadmiar żywności wystarczy wrzucić do szuflady i wyjąć kiedy przyjdzie potrzeba. Rozmrożony produkt zazwyczaj wygląda, pachnie i smakuje tak samo co przed zamrożeniem.



Dziś chciałam zagłębić temat mrożenia i powiedzieć Wam jak zamrażać i odmrażać jedzenie, aby było smaczne i nie straciło wartości odżywczych?

Jak zamrażać?
Zanim umieścimy produkty w zamrażalniku, należy włożyć je do szczelnego opakowania. Do tego celu nadadzą się plastikowe pojemniki, albo woreczki. Dobre będą również plastikowe pudełka po lodach lub margarynach. Pamiętajmy - opakowania powinny być suche i czyste.
Jedzenie, które wkładamy do zamrażalnika powinno mieć temperaturę pokojową, lub zostać schłodzone. Nie wolno zamrażać gorących ani ciepłych produktów! 
Zamrożone produkty należy układać na półce tak, by przylegały do siebie, wtedy urządzenie będzie pracowało sprawniej, a pozwoli to zaoszczędzić nieco energii.
Istotną rzeczą jest szybkie zamrażanie, powoduje tworzenie się wielu małych kryształków, które nie uszkadzają w produktach witamin, składników mineralnych i właściwości smakowych.
Nowe lodówki często są wyposażone w opcję szybkiego zamrażania. Jeśli jednak nie posiadamy takowej, zamrażając żywność dzielmy ją na małe, płaskie porcje. W ten sposób zostaną one zamrożone szybko i równomiernie.
Mrożonki dobrze jest opisać (nazwa i data), dzięki temu bez problemu zidentyfikujemy produkty, które zamroziliśmy.
Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, mrożona żywność nie traci właściwości smakowych ani zapachu oraz ma dłuższą datę przydatności.


Co zamrażać?
Mrozić możemy praktycznie wszystko - zarówno produkty świeże, jak i gotowe potrawy.
Zupy - do mrożenia nadają się wszystkie zupy i wywary. Może to być klarowny rosół, jak i gęsty warzywny krem. Pamiętajmy jednak, żeby nie były zaprawione (śmietaną, czy żółtkiem).
Potrawy duszone - potrawy takie jak bigos, czy gulasz, dzięki mrożeniu nawet zyskują na smaku.
Zapiekanki - wegetariańskie, z mięsem, z dodatkiem ziemniaków, czy makaronu. Ważne, żeby nie zawierały beszamelu - sos należy dodać po rozmrożeniu.
Kotlety - można mrozić surowe, rozbite i panierowane, albo już usmażone.
Naleśniki - do mrożenia nadają się i suche i nadziane placki.
Pierogi - mrozić można kopytka, pyzy, pierogi i kluski - wedle uznania, surowe albo wcześniej ugotowane.
Paszteciki - mogą być surowe, lub upieczone.
Ciasto
- drożdżowe możemy zamrozić zarówno przed, jak i po wyrośnięciu. Te upieczone po rozmrożeniu będzie smakowało jak świeże. Dobrze przechowują się też ciasta kruche, biszkoptowe, torty i pączki. Nie należy zamrażać jednak ciast z budyniem czy bitą śmietaną.
Warzywa - najlepiej mrozić warzywa, które mają dosyć zwartą strukturę i małą zawartość wody. Niektóre przed zamrożeniem warto zblanszować, by zachowały kolor i konsystencję.
Owoce - mrożenie ich to wspaniały pomysł, jeśli chcemy cieszyć się wakacyjnym smakiem również w jesienno - zimowe dni. Najpierw trzeba je umyć, osuszyć i odszypułkować. Można je mrozić nawet do roku. Pamiętamy, że można również mrozić musy i soki z owoców.
Przyprawy - zioła starannie myjemy, dokładnie suszymy, siekamy i zamrażamy w pojemnikach albo woreczkach.
Chleb - może leżeć w zamrażalniku do 3-4 miesięcy i po rozmrożeniu nie straci ani smaku, ani wartości odżywczych.


Czego nie należy zamrażać?
Niektóre produkty po rozmrożeniu nie nadają się do spożycia. proces mrożenia pogarsza ich strukturę i konsystencję, wpływa też niekorzystnie na ich smak i wygląd.
Z tego powodu zrezygnujmy z mrożenia: 

śmietany, majonezu, jogurtu i potraw z ich dodatkiem, bo się mogą zważyć;
surowych ziemniaków, ogórka, kalafiora i cebuli – stają się wodniste i miękkie;
jajek na twardo i potraw z ich dodatkiem – po rozmrożeniu stają się gumowate;
sera żółtego w kawałku i plasterkach – może się kruszyć;
✓potraw z dużą ilością czosnku i pieprzu - przyprawy te gorzknieją w wyniku zamrażania.

Zasady prawidłowego rozmrażania żywności
- Zamrożone warzywa, owoce oraz grzyby mogą być wrzucane bezpośrednio z zamrażarki do garnka.
- Owoce tracą wiele wody podczas rozmrażania, dlatego najlepiej dodać je do ciast w lekko zamrożonym stanie.
- Mięso powinno być rozmrażane powoli w lodówce, wtedy bakterie mają mniej możliwości do rozmnażania niż w temperaturze pokojowej. Nie powinno się rozmrażać mięsa w misce z wodą, ze względu na ryzyko wystąpienia salmonelli bądź innych bakterii.
- Rozmrożone produkty spożywcze powinno się spożyć tego samego dnia, szczególnie mięso i ryby.
- Zbyt długie przechowywanie produktów w zamrażarce powoduje, że nie nadają się do spożycia.
- Rozmrożone jedzenie może się nie nadawać do spożycia w przypadku dziwnego zapachu po jego rozmrożeniu.


A co siedzi w Waszych zamrażarkach? Mam nadzieję, że nie sama pizza :P
Pozdrawiam!

28 komentarzy:

  1. Bardzo vciekawy post. Ja glownie zamrazam mieso chleb owoce i grzyby ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie należy też zamrażać piernika. Moja babcia radzi mi, by trzymać go w ściereczce w ciemnym miejscu. Pierniczki z kolei w misce szczelnej z kawałeczkiem jabłka. Mrożenie może sprawić, że piernik będzie twardy i będzie się kruszył.

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie głównie mięso, ale mam też rosół i spaghetti.... brokuły i fasolkę :) kiedyś miałam jeszcze kruche ciasto surowe do starcia :) nie mam pizzy i nie mam lodów.... ani pierogow...a szkoda

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem fanką, a wręcz maniaczką zamrażania - i zamrażam dosłownie wszystko - ale z doświadczenia wiem, że kopytka i kluski śląskie lepiej zamrażać ugotowane, zamrożone surowe po ugotowaniu robią się "ciapowate"

    OdpowiedzUsuń
  5. Najczęściej mrożę w woreczkach na suwak. Takie foliowe siatki do zamrażania się według mnie nie nadają.

    OdpowiedzUsuń
  6. siekam natke z pietruszki i koperek i wsypuje do kubeczków po lodach

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny post! Przyda się wielu osobom! :)
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  8. O kurcze, ja mam pełno rzeczy w zamrażarce i w sumie nie wszystko pamiętam kiedy zostało zamrozone...

    OdpowiedzUsuń
  9. A mnie interesuje mak. Jak długo można trzymać w zamrażarce zmielony suchy mak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A po co go w ogóle mrozić? Przecież to w zwykłym, szczelnie zamkniętym pojemniczku może stać baardzo długo :)

      Usuń
  10. Świetny artykuł, bardzo przydatny. Aż sobie go zapiszę w ulubionych, żeby zawsze móc zerknąć :)

    Zapraszam na swojego bloga dotyczącego zdrowego trybu życia :) Jestem co prawda początkująca, ale można już znaleźć parę dietetycznych przepisów:
    http://zdrowiepodprzykrywka.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  11. Jeśli chodzi o owoce.. np truskawki - po rozmrozeniu jest dużo wody dlatego miksuje razem z cukrem, wlewam do pojemniczkow i po rozmrozeniu mam świetny sos do naleśników, ryżu, itd. To samo robie z jagodami - pychotka :-)

    OdpowiedzUsuń
  12. Kalafior nadaje się do zamrożenia. Wystarczy, że będzie on surowy, a zamrożony trafi do garnka z letnią/chłodną wodą i od razu na palnik :-) sposób od lat praktykowany jest przez moją mamę.

    OdpowiedzUsuń
  13. może ktoś wie - czy można zamrozić ciasto kruche z nadzieniem kajmakowym?

    OdpowiedzUsuń
  14. Czy mięso/owoce/warzywa przed zamrożeniem myjemy? Czy myjemy dopiero po odmrożeniu aby uniknąć gromadzenia się lodu w woreczkach z ww produktami?

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja ze swojej strony dodam, że można mrozić białka kurze. Gdy zostaje mi po jakimś cieście białko to przelewam do pojemniczka i zamrażam. I pomyśleć, że kiedyś marnowałam tyle bez! :D

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja mrożę orzechy włoskie -wyłuskane. Nie jełczeją jak te zostawione nawet w szczelnym opakowaniu.

    OdpowiedzUsuń
  17. ja ser żółty zamrażam

    OdpowiedzUsuń
  18. Jasny gwint, nie podawaj kobietom takich pomysłów żeby trzymać koperek w pudełku po lodach. Ten chory pomysł niszczy dziecinstwo milionów dzieci na świecie!

    OdpowiedzUsuń
  19. A co z kluskami? Lekko podgotowałam i zamroziłam. Próbowałam na dwa sposoby je później spożyć. Najpierw, po wyjęciu z lodówki, wróciłam na gotującą się wodę i dość długo gotowałam, żeby zmiękły. Po dość długim gotowaniu zewnętrzna warstwa zaczęła się już robić "maziata", więc stwierdziłam, że wystarczy. Po wyjęciu okazało się, że w środku była nadal zamrożona kulka. Za czas jakiś spróbowałam w innym sposób - najpierw je rozmrozić. W stanie rozmrożonym wrzuciłam na wrzątek i po podgotowaniu i wyjęciu zewnętrzna warstwa była jadalna a środek miał konsystencję budyniu i był do wyrzucenia. Co zrobić, żeby całe kluski zamrożone dało się spożyć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie poradzę, bo w temacie klusek jestem zielona :) Nie przepadam, więc też nie kombinuję... Raz próbowałam zamrozić i nie wyszło :)

      Usuń
    2. No właśnie ..., zamrozić się udało i nawet się nie posklejały. Gorzej z ich rozmrożeniem i spożyciem :) Będę wdzięczna za poradę jakby komuś się to udało zrobić. Jest to chyba możliwe, bo czytałam, że ludzie mrożą wszystko, no prawie wszystko :)

      Usuń
  20. Można też mrozie drożdże. Ja kostkę 100 g dziele na 4 części i w razie czego zawsze mam. Bo jak zostawię w lodówce to potrzebuje ich właśnie wtedy jak się zestarzeja. Mroze tez dynie i cukinię - patent z ostatniego sezonu: dynie starlam na dużych oczkach tarki i porcje wsadziłam do silikonowych foremek na muffinki. Gdy zamarzly przełożyłam do dużego pojemnika i mrozilam kolejne porcje. To samo z cukinia. W zimie dodawałam takie "babeczki" np do potrawki albo do zup. W tym roku też tak zrobię.

    OdpowiedzUsuń
  21. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  22. odkąd mieszkam w Kanadzie, mrożę wszystko, bo w sklepach w sprzedaży są często duże opakowania produktów, np. opakowania po 48 bułek :) obecnie mam w zamrażalce chleb, mięso wieprzowe, drobiowe, warzywa, lody, ciasto na pierogi, sos spaghetti, rogaliki kruche i ugotowane puree z dyni :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Fajny artykuł, choć zdziwiło mnie, że kalafiora nie powinno się mrozić. W sklepie można kupić mrożonki kalafiora i są ok.

    OdpowiedzUsuń
  24. Ciągle nowe przepisy, skąd ludzie biorą tyle pomysłów?!

    OdpowiedzUsuń
  25. Mrożenie od wielu lat towarzyszy nam w kuchni. jest to świetny sposób na niemarnowanie jedzenia. Nadwyżki produktów moga przez długi czas być w zamrażalniku.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :* Wasze słowa są dla mnie baaaardzo ważne!
Proszę o nie zostawianie SPAMU - takie komentarze będą usuwane.