Nie wyrażam zgody na kopiowanie i przetwarzanie moich zdjęć oraz umieszczanie ich na innych stronach bez mojej wiedzy i przyzwolenia.
Zapraszam wszystkich do czytania, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Herrbata pisze na wiele tematów, a jej "PORADY HERRBATY" to blog o włosach, zdrowiu i urodzie! Znajdziesz tu wpisy o tym jak dbać o włosy, zdrowo się odżywiać i pielęgnować piękno :) Zapraszam!

Obserwatorzy

Skrzyp polny - ziółko na wiele dolegliwości



Skrzyp polny to popularny chwast, powszechnie rosnący na polach i w ogrodach - a jednak drzemie w nim jakaś niezwykła, tajemnicza moc. Mimo, że istnieje wiele odmian skrzypu, do celów leczniczych nadaje się tylko jeden - skrzyp polny. Medycyna naturalna wykorzystuje pędy skrzypu, które wyglądem przypominają jodełkę. To właśnie pędy zawierają największą ilość krzemu, pierwiastka dzięki któremu skrzyp posiada swe prozdrowotne właściwości. Ziele skrzypu polnego to skarbnica wyjątkowych substancji. Zawiera cenne flawonoidy, saponiny, związki mineralne, kwasy organiczne, sterole roślinne a przed wszystkim rozpuszczalną i łatwo wchłanianą krzemionkę. To właśnie krzem czyni ze skrzypu polnego zioło o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Krzem, zwany również "pierwiastkiem urody" obecny jest niemal w każdej tkance naszego organizmu sprawując kontrolę nad pracą i rozwojem komórek. jego duże ilości znajdują się w skórze, włosach i paznokciach. Pierwiastek ten czuwa nad utrzymaniem wilgotności tkanki łącznej, zapewnia skórze elastyczność, sprężystość i zdrowy wygląd, a także przeciwdziała procesom tworzenia się zmarszczek.
Regularne picie skrzypu (1 szklanka) przez okres 60 dni korzystnie wpływa na metabolizm, reguluje bowiem przemianę materii. Odwary ze skrzypu polnego wykorzystuje się do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia oraz stłuczenia, wspomagają bowiem regenerację tkanek. Z kolei płukanie nimi włosów przeciwdziała łupieżowi skóry głowy.
Ze względu na działanie moczopędne zalecane jest spożywanie skrzypu polnego przez osoby ze skłonnością do kamicy nerkowej oraz stanów zapalnych dróg moczowych.


Skrzyp polny stosuje się we wspomaganiu leczenia lub rekonwalescencji w takich przypadkach jak:
gruźlica
schorzenia nerek
wrzody
reumatyzm
nerwobóle
zapalenie migdałków
zapalenie jamy ustnej, krwawienie z dziąseł
wypadanie włosów
łupież
moczenie nocne
oparzenia

Skrzyp polny a włosy
Dlaczego nasze włosy tak lubią skrzyp? Właśnie dzięki krzemionce, która jest głównym związkiem tego zioła. Krzem bierze udział w keratynizacji włosów. Jeden gram zdrowych włosów zawiera 100 mcg krzemu. Dzięki niemu są grube, gładkie i lśniące.
Skrzyp polny polecany jest dla włosów zniszczonych, przesuszonych i osłabionych. Ma zbawienny wpływ na wypadanie włosów. Wzmacnia je (zawiera pierwiastki potrzebne do ich zdrowej budowy), zapobiega ich rozdwajaniu i hamuje przetłuszczanie. Niektórzy twierdzą, że zapobiega siwieniu włosów i przyspiesza ich porost (potas, mangan i selen zawarty w skrzypie także mogą stymulować wzrost włosów). Ziele stosowane zewnętrznie pomaga w walce z łupieżem i spowalnia łysienie.

Skrzyp polny a ciąża
Napar jest polecany kobietom w ciąży i karmiącym - odtruwa organizm, zwiększa krzepliwość krwi, jest dobrym źródłem krzemu, potasu i flawonoidów. Przy długotrwałym stosowaniu (powyżej 3 tygodni) może wystąpić niedobór witaminy B1, dlatego warto suplementować tą witaminę.
Jak przygotować skrzyp?
Istnieją różne sposoby przygotowywania pędów skrzypu. Oto kilka najpopularniejszych przepisów jak wykorzystać skrzyp w celach leczniczych:
Herbatka - czubatą łyżeczkę skrzypu zalać 0,25 litra wody i zaparzyć
Nalewka - 10 g świeżego skrzypu zalewamy 50 ml wódki żytniej. Całość pozostawiamy na 14 dni w ciepłym miejscu, od czasu do czasu należy pamiętać o wstrząśnięciu nalewki
Okłady - świeży skrzyp należy dokładnie umyć i rozetrzeć na papkę, z której robi się okłady
Płukanka, ze skrzypu polnego na włosy -
-2 łyżki skrzypu polnego
-3 szklanki wody
Skrzyp wrzucamy do garnka zalewamy wodą i gotujemy ok. 5 minut od momentu, kiedy woda zaczęła wrzeć. Następnie powstały wywar odcedzamy. Po ostygnięciu płuczemy nim uprzednio umyte włosy.
Płukanka ze skrzypu polnego odbudowuje zniszczone włosy, przyspiesza ich wzrost i nadaje im połysk. Pomaga także w walce z łupieżem i przetłuszczającymi się włosami.


Życzę Wam miłego wieczoru, kończąc kubek pysznej herbaty ;)


55 komentarzy:

  1. Używałam skrzypu polnego na moją spuchniętą nogę. Bardzo ładnie ściągał opuchliznę. Stosowałam go również jako herbatkę na bóle brzucha. Zawsze pomagała. To skłoniło mnie do wniosku, że skrzyp jest dobry na wszystko ;) Pozdrawiam, Chomiś :)

    OdpowiedzUsuń
  2. a czy herbata ze skrzypu ale z saszetki rowniez daje efekty?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak powszechnie wiadomo, najlepiej działają wszelkie zioła w liściach, a nie w postaci fixów. Tak że ja polecałabym zaparzanie liści :) Sama tak właśnie robię.

      Usuń
    2. w sklepie zielarskim kupilam wielką paczkę skrzypu polnego za 4,50 !!

      Usuń
  3. ja jak do tej pory chłonę skrzyp jako napój od wewnatrz:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja w tym miesiącu piję skrzypopokrzywę :) Oczywiście na porost włosów ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. U mnie niestety herbata ze skrzypu nie daje żadnych efektów. Jedynie wersja w tabletkach świetnie działa na porost paznokci.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bo napar nie zadziała, musi być skrzyp gotowany z pół godziny, żeby krzemionke wyekstrahować

      Usuń
  6. Ja pije codziennie kubek herbaty z pokrzywy i skrzypu. Od zawsze miałam problemy z pęcherzem, wiecznie towarzyszyło mi zapalenie pęcherza, dróg moczowych, nerek. Od kiedy pije codziennie pokrzywę i skrzyp problem bardzo się zmniejszył! Polecam piecie herbatki każdemu o podobnych skłonnościach do zapalenia pęcherza :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Piłam skrzyp w połączeniu z pokrzywą :) I w takim wydaniu nie sprawdziła się u mnie taka herbatka- nie widziałam efektów...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również skrzyp z pokrzywą,ale nie piję,tylko zajadam.Przyrządziłam to-to tylko dla swojej wygody , aby nie zaparzać ,czekać na wystudzenie,a już nie miałam czasu na to.Zrobiłam coś takiego - mielona pokrzywa z mielonym skrzypem/sama mieliłam/ razem pomieszana ,przełożyłam do słoiczka. Dodałam miodu i dobrze wymieszałam.Dwa razy dziennie ,rano i wieczorem to-to zajadam: jedna łyżeczka rano,druga wieczorem.Jestem zaskoczona,problemy pęcherzowe od dawna uciekły.Na początku raz dziennie-rano ,jakieś dwa tygodnie później dodałam następna łyżeczkę- wieczorem.Cieszę się że pomogło,bardzo się cieszę ,a jeszcze włosy nie wypadają przy myciu i czesaniu. A miałam z tym problem,oj miałam...

      Usuń
  8. Kochane - prozdrowotny to znaczy «mający na celu ochronę zdrowia». Czyli efektów skrzypu wcale nie musi być widać :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja na razie piję pokrzywę :)Póżniej chyba się na skrzyp przeżucę:)

    OdpowiedzUsuń
  10. używałam i nic mi nie pomógł ;/

    OdpowiedzUsuń
  11. Jak znajdę herbatę ze skrzypu, to chyba kupię! :)

    OdpowiedzUsuń
  12. ciekawe ciekawe :)

    OdpowiedzUsuń
  13. A jak samemu zebrać skrzp i stosować?Proszę o poradę jak i kiedy zbierać i potem np.suszyć...Pozdrawiam Jola

    OdpowiedzUsuń
  14. A ja mam pytanko: czy żeby zrobić herbatkę ze skrzypu daję świeży czy suszony skrzyp?

    OdpowiedzUsuń
  15. A ja w książce zielarskiej wyczytałam - i potwierdziły to panie z Herbapolu w Krakowie, że herbatę ze skrzypu należy gotować 10 minut! Bo wtedy neutralizuje się jakiś szkodliwy składnik tej rośliny! Teraz zawsze się do tego stosuję. Tak gwoli informacji chciałam dodać.
    A co do właściwości krzemu zawartego w skrzypie - ponoć jest bardzo ważny do re/mineralizacji zębów. Ponoć znane są przypadki, kiedy regularne picie herbatki ze skrzypu zatrzymało pierwsze zmiany próchnicowe zębów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja chciałam zapytać czy krzem organiczny do picia da takie same efekty ja spożywanie naturalnego skrzypu? Chodzi mi o taki suplement: http://sklepateraz.pl/environment/cache/images/500_500_productGfx_b182ea492c8fea420c564d11fc9a16ff.jpg

      Usuń
    2. Ciężko odpowiedzieć mi na to pytanie - ale przyjrzę się tematowi.

      Usuń
  16. Skrzyp polny wykazuje działanie antykrwotoczne, moczopędne, remineralizujące i antydegenerujące (korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych narządów wewnętrznych, skóry, włosów, paznokci, kości), ściągające, hemostatyczne, hamuje różnorodne krwawienia, krwiotwórcze (przyczynia się do produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, sprzyja normalnej miesiączce), gojące. Świeży skrzyp polny ma właściwości pobudzające przemianę materii.
    Skrzyp polny używany jest również zewnętrznie w formie wywaru, stosowanego do kompresów i obmywania, przy następujących problemach zdrowotnych: rany, owrzodzenia nóg, oparzenia, wysypki, stłuczenia, nowotwór owrzodzony, afty, odmrożenia, pomocniczo przy złamaniach kostnych (wspiera przyswajanie fosforu).

    Francuska klasyfikacja ziół najwyższej mocy leczniczej, sytuuje skrzyp polny na pierwszym miejscu pośród dwudziestu innych roślin o nadzwyczajnych właściwościach.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Krzem zawarty w skrzypie usuwa z organizmu aluminium!Polecam obejrzeć film Aluminium-tego nie polubisz.

      Usuń
  17. Do Eli, o ile wiem to skrzyp powinno gotować się 20 minut na b.wolnym ogniu, po to aby z niego wydobył się KRZEM,
    który to tak zbawiennie działa leczniczo.
    Ja, nie słyszałam w moim życiu/ mam 66 lat/ żeby uwalniał się z niego po 10 minutach gotowania jakiś szkodliwy
    składnik Iwona


    OdpowiedzUsuń
  18. Witam, chciałbym się dowiedzieć jak przygotować ten skrzyp. Zerwać i co dalej? Ususzyć, zmielić, poszatkować? Pociąć i zaparzyć? Chodzi mi o herbatkę.

    OdpowiedzUsuń
  19. polecam skrzyp polny: http://ymt24.pl/skrzyp-polny-50g i inne produkty zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków

    OdpowiedzUsuń
  20. Młodziutką pokrzywę zasuszyłam, teraz czas powoli na skrzyp :)
    Skrzyp gotuję kilkanaście minut, potem piję. Uwielbiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skrzyp zbiera się w lipcu,sierpniu.Gotuje 20 minut,po to aby wydzielił się zawarty w nim krzem.Należy pić go przez miesiąc 3x dziennie po filiżance.Po kuracji trzeba zażyć wit z grupy B

      Usuń
  21. Przy zbiorze skrzypu polnego należy uważać, aby nie pomylić go ze skrzypem błotnym (wytwarza pędy płonne z umieszczonymi na szczycie pędami zarodnionośnymi), który jest trujący. Skrzyp olbrzymi jest bardziej okazały i ma białawe międzywęźla, skrzyp leśny ma delikatne i zwisające rozgałęzienia.
    Surowcem Skrzypu polnego są zielone pędy bez dolnej, brunatnej części (ok 15 cm nad ziemią). Należy ścinać rośliny o żywej, zielonej barwie. Zbiór prowadzi się przez cały okres wegetacji, jednak ziele najwięcej krzemionki zawiera w okresie od polowy lipca do końca sierpnia.

    OdpowiedzUsuń
  22. Ja pieląc ogródek odkładam skrzyp na kupkę, a później dodaję go do obiadu - do zup, nawet rosołu, do kotletów, pulpetów, sosów, do wszystkiego, co się da. Mniam, mniam.

    OdpowiedzUsuń
  23. Czy w plukance na włosy używa się suchego czy świeżego skrzypu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Używałam suchego, ale świeży także może być.

      Usuń
    2. Świeży skrzyp jest odrobinkę lepszy bo jest świeży po prostu, ale suchy skrzyp tez jest jak najbardziej dobry :)

      Usuń
  24. Podobno przy dluzszym stosowaniu trzeba stosowac witamine B1? Witamina B1 jest w tabletkach?

    OdpowiedzUsuń
  25. "Regularne picie skrzypu (1 szklanka) przez okres 60 dni korzystnie wpływa na metabolizm, reguluje bowiem przemianę materii"

    Proszę dokładnie zweryfikować informacje - nie zaleca się picie skrzypu dłużej anieżeli 21 dni

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, a skąd masz takie info? Wiem, że skrzyp jest moczopędny - dlatego szklanka pita codziennie, przez max trzy miesiące nie powinna wywołać szkód.
      Artykuł pisałam dawno, książki z których korzystałam zostały w domu. W internetach tylko tu znalazłam wiarygodne źródło... https://portal.abczdrowie.pl/skrzyp-polny
      Ale ponieważ cenię Ciebie jako czytelnika mądrzejszego od autora ;P to zweryfikuję wpis... Tylko nie wiem gdzie sprawdzić jak jest rzeczywiście !

      Usuń
    2. Ja zaczęłam niedawno pić herbatę ze skrzypu i na opakowaniu jest napisane, by zaparzać przez 10 minut, pić tylko jedną dziennie (200 ml) przez maksymalnie 3 tygodnie. Może o to chodziło osobie powyżej?

      Pozdrowienia :)

      Usuń
    3. Na pewnej stronie znalazłam taką informację:
      Skrzyp polny zawiera antywitaminę B1, w związku z tym w przypadku długotrwałego podawania wyciągów z tej rośliny należy 1-2 razy dziennie przyjmować po 1 tabletce witaminy B1.

      http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/skrzyp-polny-wlasciwosci-i-zastosowanie_39856.html

      Usuń
  26. śliczne włosy! Owszem skrzyp jest wspaniały dla włosów i nie tylko, ale powinien być stosowany przez okres 2–3 miesięcy, a następnie należy zrobić przerwę od jego picia. (http://www.jestemfit.pl/artykuly/uroda/najlepsza-dieta-na-zdrowe-wlosy) Dobrze też jest wzmocnić efekt jego działania, pijąc pokrzywę.

    OdpowiedzUsuń
  27. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  28. Skrzyp polny na włosy to jedno ale ostatnio przekonałam się, że sprawdzi się także przy zapaleniu pęcherza. Dzięki temu, że działa moczopędnie to w jeden dzień pozbyłam się pieczenia. Ja kupiłam sobie w aptece skrzyp z herbapolu lublin.

    OdpowiedzUsuń
  29. Witam. Zajmuję się profilaktyką zdrowotną. Piję również skrzyp bo miałem niedobór krzemu. Robię zawsze przerwę po 21 dniach ze względu na wit. B1. Posiadam urządzenie zapewniające szybką ocenę niedoboru witamin, minerałów, aminokwasów oraz prawidłowego działania narządów tj. trzustka, wątroba, żołądek, jelita, nerki, mózg, serce z układem krążenia i inne. Więcej info pod adresem zdrowadroga@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  30. Dzień dobry :-) dzisiaj odkryłam u siebie skrzyp. Tylko mam pytanie, bo przeczytałam, że najlepiej zbierać to zioło lipiec-sierpień, a mamy maj. Taki też jest dobry?

    OdpowiedzUsuń
  31. No wlasnie tez mam teraz taki, piekny zielony, ale boje sie,ze to nie jest ten dobry;/

    OdpowiedzUsuń
  32. Witam a ile tego skrzypu na ile wody i ile gotować 10 czy 20 minut?

    OdpowiedzUsuń
  33. U mnie w ogródku się sam zasiał skrzyp polny. Nie wiedziałam długo jak wygląda, mama dopiero mi powiedziała, że to właśnie skrzyp. Zaraz koło takiej rośliny mam https://florexpol.eu/byliny-kwiaty-wieloletnie/1860-zagwin-ogrodowy.html , będę musiała skorzystać w takim razie z jego dobrodziejstw.

    OdpowiedzUsuń
  34. Dziękuję za przypomnienie o wartościach skrzypu. Na moim polu jest go mnóstwo, więc pewnie wykorzystam do włosów w tym roku.

    OdpowiedzUsuń
  35. To jest właśnie to co lubię, nowinki z naturalnych kosmetyków.

    OdpowiedzUsuń
  36. http://www.poradyherrbaty.pl/2014/04/skrzyp-polny-zioko-na-wiele-dolegliwosci.html

    OdpowiedzUsuń
  37. Przepraszam, chciałam sobie skopiować link, bo ekstra artykuł.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :* Wasze słowa są dla mnie baaaardzo ważne!
Proszę o nie zostawianie SPAMU - takie komentarze będą usuwane.