Nie wyrażam zgody na kopiowanie i przetwarzanie moich zdjęć oraz umieszczanie ich na innych stronach bez mojej wiedzy i przyzwolenia.
Zapraszam wszystkich do czytania, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Herrbata pisze na wiele tematów, a jej "PORADY HERRBATY" to blog o włosach, zdrowiu i urodzie! Znajdziesz tu wpisy o tym jak dbać o włosy, zdrowo się odżywiać i pielęgnować piękno :) Zapraszam!

Obserwatorzy

Czy Twoje kosmetyki nie są przeterminowane?

Nic nie trwa wiecznie. Mimo dodawania do kosmetyków środków konserwujących, produktom tym kończy się kiedyś data ważności. Tym bardziej jeśli zostały zanieczyszczone bakteriami, to ich używanie może stać się bardzo ryzykowne - możemy nabawić się reakcji alergicznych skóry czy nawet jej stanów zapalnych. Sprawdzajmy więc, czy data ważności się nie przedawniła.

Oprócz daty ważności, warto też zwrócić uwagę na inne rzeczy. To, jak długo kosmetyk zachowa swoje właściwości, zależy nie tylko od jego składu, ale też od tego, w jaki sposób będziemy go używać.
  • Im więcej wody zawiera dany kosmetyk, tym częściej trzeba go wymieniać. Dlaczego? Bakteriom najłatwiej jest rozprzestrzeniać się w cieczy, a tego rezultatem może być infekcja. 
  • Kosmetyki trzeba przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Ciepłe i wilgotne pomieszczenia (na przykład łazienki) mogą spowodować, że składniki kosmetyku przedwcześnie się zestarzeją.
  • Zwracamy uwagę na symbol PAO - jest to symbol otwartego słoiczka, który jest znakiem graficznym ilustrującym okres przydatności do użycia kosmetyku po jego pierwszym otwarciu.
  • Niektóre kosmetyki (jak np samoopalacz) warto trzymać w lodówce.
  • Opakowania powinny być zawsze dobrze zamknięte.
  • Trzeba zachować higienę. Aby zmniejszyć ilość mikroorganizmów przenoszonych podczas nakładania kremu, stosujmy specjalne szpatułki. Jeśli jednak nie potrafimy się przyzwyczaić do takich metod, tuż przed aplikacją umyjmy przynajmniej dłonie.
  • Kremy warto kupować w mniejszych opakowaniach, by zużyć przed upływem terminu ważności.
  • Mało tego, że kosmetyki są trwałe (np. kremy, fluidy) nie warto kupować ich "na zapas".


Pamiętaj...
  • Co 3-6 miesięcy wymieniaj tusz do rzęs.
  • Co 6-12 miesięcy wymieniaj tonik, lakiery do paznokci, balsamy do ciała.
  • Co 18-24 miesiące wymieniaj korektory, podkłady itd.
  • Co dwa lata wymieniaj kosmetyki w pudrze (róże i cienie do oczu).
Regularne sprawdzanie kosmetyków w naszej łazience powinno stać się naszym dobrym nawykiem. Nie tylko zadbamy o bezpieczeństwo i stan zdrowia skóry, ale również uporządkujemy nasze szafki. Dodatkowo zadbamy o grubość portfela, bo będziemy kupować mniej :)

37 komentarzy:

  1. Ja mam na tym punkcie lekkiego bzika :) zawsze sprawdzam czy kosmetyk nie jest przeterminowany. Jedyny wyjątek to chyba lakiery do paznokci, raczej ich nie pilnuję, wyrzucam jak już nie da się nimi malować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja co jakiś czas robię sobie taki przegląd kosmetyków i sprawdzam co do kiedy mam i co muszę szybko wykończyć. Ale szczerze mówiąc nie trzymam się tego że powinno się wyrzucać lakiery po 6/12 miesiącach wyrzucam jak zgęstnieją lub już się skończy.

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo dobry post, sama miałam o tym napisać, ale już nie widzę sensu, bo świetnie to ujęłaś :) ja właśnie ostatnio zrobiłam takie porządki i nawet odłożyłam te, które mi się nie sprawdzają :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja właśnie nie miałam dziś pomysłu na notkę i tak jakoś mi myśl na "terminy przydatności" wpadła :)

      Usuń
  4. wstyd się przyznać,ale nie zwracałam na to uwagi wcześniej:(

    OdpowiedzUsuń
  5. Raczej nie chomikuję kosmetyków, więc nie mam problemów z rzeczami przeterminowanymi, rzeczy takie jak kremy, balsamy, tusze do rzęs kupuję na bieżąco, a jeśli mam jakiś niewielki zapas to po prostu nie otwieram dopóki nie zacznę używać :) Jedynym moim grzeszkiem są chyba szminki, lubię kupować i używam zbyt wielu na raz :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny post, dziś biorę się za sprawdzanie kosmetyków. Uwielbiam je chomikować, podkładów mam na pęczki :-) Aż wstyd.
    A pomysł na samoopalacz w lodówce, pierwsze słysze. Mąż będzie się śmiał, gdy po otwarciu lodówki zobaczy dziś kolekcję moich samoopalaczy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dobrze napisane, szczególnie przydatne to o częstotliwości wymieniania lakierów do paznokci. ;]

    OdpowiedzUsuń
  8. Potrzebny post, ja akurat pilnuje dat kosmetyków, jak mi coś nie pasuje to sio do kubła, ale z reguły zużywam wszystko " w datach", ostatnio pozbyłam się cieni, ale termin miały do stycznia tego roku, więc w styczniu wylądowały w koszu na śmieci.

    OdpowiedzUsuń
  9. Mam wrecz bzika na punkcie przeterminowanych kosmetyków, kiedyś moją skórę z Łzs przeraźliwie spustoszył przeterminowany olejek, na twarzy zrobił kuku krem przeerminowany chyba z pół roku, tak z czystej ciekawości, kiedy dasz wyniki konkursu? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem, że czekacie :) Do końca tygodnia będą :)
      Wybaczcie ale chora jestem a jutro już wracam do pracy :)

      Usuń
  10. Teraz zdecydowanie zwracam większą uwagę na terminy przydatności kosmetyków, zwłaszcza tych kolorowych :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Cholerraa... to już teraz nic dziwnego, że mi puder "nie działa" właśnie sprawdziłam datę ważności... Dzięki za tego posta! Zapraszam do mnie :) Prowadzę dwa blogi, może któryś Ci się spodoba :)

    sekretydiety.blogspot.com
    niezleziolkoo.blogspot.com

    POZDRAWIAM! :D

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja robiłam porządki na zimę, trochę tego poszło, za to więcej miejsca się zrobiło :)

    OdpowiedzUsuń
  13. bardzo często oglądam datę ważności jakoś mam niechęć to malowania się czymś przeterminowanym ;/

    OdpowiedzUsuń
  14. bardzo ciekawy i pomocny post ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Fajny post. Ja raczej zwracam uwagę na termin przydatności wszystkiego (w tym i kosmetyków).

    OdpowiedzUsuń
  16. Sama zwracam uwagę na daty ważności. No niestety, ale często okazuje się, że w sklepie stoi kosmetyk przeterminowany. Na pierwszy rzut oka może to nie być widoczne, ponieważ często daty są ukryte w numerze partii.
    Gdyby ktoś chciał wiedzieć jak rozkodować datę ważności kosmetyków to zerknijcie do mnie, posta na podobny temat napisałam tydzień temu:
    http://www.dbaj-o-wlosy.com/2014/02/sprawdzamy-date-waznosci-kosmetykow-jak.html

    OdpowiedzUsuń
  17. Dlatego staram się kupować kosmetyki na bieżąco i nie otwierać po kilka na raz. Niestety często daty ważności na kosmetykach są trudne do odczytania, symbol słoiczka też do mnie nie przemawia. Cóż, producenci ułatwiają sobie życie :)

    OdpowiedzUsuń
  18. warto czytać takie blogi świat od razu staję sie piekniejszy !

    OdpowiedzUsuń
  19. Trzeba zwracać uwagę na datę ważności. Dobrze, że piszesz o takich rzeczach.

    OdpowiedzUsuń
  20. Trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na skład. Ja kupuję tylko Dobre suplementy które mam sprawdzone już od lat.

    OdpowiedzUsuń
  21. Dzięki za porady, z pewnością mi się przydadzą w przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
  22. Super, bardzo szczegółowy poradnik. Oby tak dalej, życzę powodzenia. :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Dzięki za porady, z pewnością się przydadzą. :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Cieszę się, że porady są pomocne! Dobre rady mogą znacząco wpłynąć na nasze decyzje i codzienne życie. Mam nadzieję, że przyniosą Ci korzyść i ułatwią rozwiązanie ewentualnych spraw. Gotów zawsze służyć pomocą! 😊

    OdpowiedzUsuń
  25. Cieszę się, że mogłem otrzymać Twoje cenne rady – sądzę, że staną się one nieocenioną pomocą w moim przyszłym działaniu. Dzięki za podzielenie się wiedzą, na pewno będę z nich korzystać.

    OdpowiedzUsuń
  26. Fantastyczny artykuł! Cieszę się, że trafiłem na Twojego bloga. Masz niesamowity sposób przekazywania informacji. Już nie mogę się doczekać kolejnych tekstów!

    OdpowiedzUsuń
  27. Super artykuł, masa świetnych porad.

    OdpowiedzUsuń
  28. Z tego powodu zawsze staram się nabywać kosmetyki na bieżąco i unikam otwierania kilku produktów jednocześnie. Niestety, często daty ważności na opakowaniach bywają trudne do odczytania, a symboliczne oznaczenia w postaci słoiczka również nie zawsze są dla mnie jasne. Wydaje się, że producenci czasami bardziej dbają o swoje udogodnienie niż o nasze zrozumienie. Dlatego zawsze zwracam szczególną uwagę na terminy przydatności do użycia i starannie selekcjonuję produkty, aby uniknąć marnowania i utraty ich skuteczności. W końcu, troska o skórę to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowego podejścia do pielęgnacji osobistej.

    OdpowiedzUsuń
  29. Trzeba zwracać uwagę na datę ważności. Dobrze, że piszesz o takich rzeczach. Właściwe przechowywanie i używanie produktów kosmetycznych oraz spożywczych to kluczowy element dbania o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Regularna kontrola terminów ważności pomaga uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych i utrzymanie świeżości produktów.

    OdpowiedzUsuń
  30. Super, bardzo szczegółowy poradnik. Oby tak dalej, życzę powodzenia! :) Dobre poradniki są bezcennym źródłem wiedzy i inspiracji, więc warto docenić ich twórców za trud włożony w ich stworzenie. Mam nadzieję, że kolejne treści będą równie pomocne i interesujące!

    OdpowiedzUsuń
  31. Dzięki za porady, z pewnością mi się przydadzą w przyszłości. Cenię Twoją wiedzę i doświadczenie, które pomogły mi lepiej zrozumieć temat i podejmować bardziej świadome decyzje.

    OdpowiedzUsuń
  32. To dla mnie ogromna przyjemność, że mogłem podzielić się z Tobą moimi radami. Mam nadzieję, że będą dla Ciebie pomocne i przyniosą pozytywne rezultaty.

    OdpowiedzUsuń
  33. Dzięki za porady, z pewnością się przydadzą. To miłe, że mogę polegać na Twojej pomocnej wiedzy i doświadczeniu, co zapewne ułatwi mi rozwiązanie napotkanych wyzwań i podejmowanie trafnych decyzji.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :* Wasze słowa są dla mnie baaaardzo ważne!
Proszę o nie zostawianie SPAMU - takie komentarze będą usuwane.