Nie wyrażam zgody na kopiowanie i przetwarzanie moich zdjęć oraz umieszczanie ich na innych stronach bez mojej wiedzy i przyzwolenia.
Zapraszam wszystkich do czytania, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Herrbata pisze na wiele tematów, a jej "PORADY HERRBATY" to blog o włosach, zdrowiu i urodzie! Znajdziesz tu wpisy o tym jak dbać o włosy, zdrowo się odżywiać i pielęgnować piękno :) Zapraszam!

Obserwatorzy

Wycieczka do Zamku w Mosznej - czyli co Herrbata dzisiaj zwiedzałaHej Dziewczyny, hej chłopaki :) 
Dzisiaj na niedzielną wycieczkę, wraz z moim mężczyzną, wybraliśmy się do miasteczka Moszna, gdzie można pozwiedzać piękny, bajkowy zamek.
Jeśli mieszkacie na Śląsku i blisko macie do Opola - warto się wybrać i popiknikować na błoniach zamku w Mosznej. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z mojej wycieczki :)


Śląski Disneyland


Na taki niezwykły weekend można np. zatrzymać się w Śląskim Disneylandzie. Tak nazywa się pałac w Mosznej (30 km od Opola), potężny, przypominający zamek z baśni. Pochodzi z przełomu XIX i XX w., wzniesiony został dla przemysłowca Franza von Thiele-Wincklera. Ma 365 sal, tyle ile dni w roku, i 99 wież, gdyż tyle majątków posiadał właściciel. Budowla powstała w połowie wieku XVII. Część środkowa, to dawny pałac barokowy, który w roku 1896 spłonął. W tym samym roku został odbudowany w pierwotnym kształcie. Do roku 1900 powstała najbardziej okazała część wschodnia w stylu neogotyckim, a w latach 1912-1914 dobudowano, skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym. Park jest częścią parku krajobrazowego z cennym drzewostanem i rzadkimi skupiskami rododendronów.

Pod wieczór budowla wygląda groźnie. Nic dziwnego, z wieży na powitanie gości wychyla się kościotrup. Część pałacu zajmuje Centrum Terapii Nerwic, resztę można zwiedzać. Są też pokoje gościnne, ale uwaga, po 24.00 straszy w nich duch białej damy! Twórcy horroru pt. "Wilczyca" wiedzieli, co robią, decydując się na kręcenie zdjęć do filmu właśnie tutaj. Po niespokojnej nocy powrót do równowagi ułatwi wam wędrówka po parku. Należy on do najpiękniejszych i największych na Opolszczyźnie, ma 200 hektarów. Kiedyś jego alejami jeździły powozy, dzisiaj stukot kopyt dochodzi z pobliskiej stadniny, gdzie można się podszkolić w konnej jeździe.
16 komentarzy:

 1. ja mieszkam w opolskim :-) ale jeszcze tam nie byłam :-) śliczne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na prawdę warto się wybrać. Człowiek patrząc na taką piękną zieleń odpoczywa :)

   Usuń
 2. uwielbiam takie zdjęcia oglądać sama jestem straszną pasjonatką zamków i innych cudów przyrody

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My właśnie zaczęliśmy zwiedzać zamki w okolicy. Są ładne i ładniejsze - ale ten to pobił wszystkie. Chciałabym w takim mieszkać ;)

   Usuń
  2. ja zwiedziłam praktycznie wszystkie w Małopolsce i nie tylko ja to najbardziej lubię ruiny

   Usuń
 3. Jestem z Opola ;) Zamek odwiedziłam na majowy weekend, robił wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Śląski Disneyland - idealnie trafione. Jak zobaczyłam pierwsze zdjęcie postu, to myślałam, że właśnie w jakimś Disneylandzie byłaś, a później - ŁOŁ, to Polska. Uwielbiam takie zamki. Koniecznie zapiszę sobie na mojej tajnej liście "koniecznie do zobaczenia" jak może kiedyś będę w okolicy. :>

  OdpowiedzUsuń
 5. cudowny zamek i zdjęcia, zapisałam sobie nazwę. na pewno odwiedzę go jesienią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponoć najpiękniej jest tam na początku maja - kiedy rozkwitają wszystkie rododendrony

   Usuń
 6. nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, jestem Ci wdzięczna za ten post, uwielbiam zwiedzać zamki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny,faktycznie bajkowy:)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Zamek zapiera dech w piersiach! Niestety mieszkam na Warmii, więc Twoją część Polski odwiedzam niezwykle rzadko. Jednak gdy tylko będę w pobliżu, postaram się pamiętać o Mosznej. Słyszałam o tym zamku, ale nie podejrzewałam, że może tam być tak pięknie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Śląsku mieszkam od roku - moja część Polski to Pomorze ;)
   Ale koniecznie jak będziesz w tych rejonach odwiedź to miasto :)

   Usuń
 9. Nawet nie wiedziałam, że mamy taki piękny obiekt w pobliżu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cudowne widoki! Szkoda, że musiałabym przejechać tyle km żeby tak dotrzeć :( Na pocieszenie do zamku w Malborku mam pół godziny drogi :>

  OdpowiedzUsuń
 11. To nie ''miasto'' czy ''miasteczko'' tylko wieś. ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :* Wasze słowa są dla mnie baaaardzo ważne!
Proszę o nie zostawianie SPAMU - takie komentarze będą usuwane.