Nie wyrażam zgody na kopiowanie i przetwarzanie moich zdjęć oraz umieszczanie ich na innych stronach bez mojej wiedzy i przyzwolenia.
Zapraszam wszystkich do czytania, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Herrbata pisze na wiele tematów, a jej "PORADY HERRBATY" to blog o włosach, zdrowiu i urodzie! Znajdziesz tu wpisy o tym jak dbać o włosy, zdrowo się odżywiać i pielęgnować piękno :) Zapraszam!

Obserwatorzy

Transfer zasiłku za granicę - poradnik emigranta #1Jeśli jesteś osobą bezrobotną z prawem do zasiłku, a chcesz poszukiwać pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, to artykuł jest właśnie dla Ciebie. Napiszę Ci jak przenieść polski zasiłek poza granice naszego kraju. Warto przenieść kuroniówkę, każdy pieniądz na początek się przyda.
Aby transferować zasiłek do innego kraju należy uzyskać odpowiedni dokument PD U2 uprawniający do transferu zasiłku (dawny formularz E 303). Co musisz zrobić? Na pewno sporo się nachodzisz ;) Wbrew pozorom roboty dużo nie ma, a warto to zrobić nie tylko dla pieniędzy - także dla ubezpieczenia.


Przed wyjazdem za granicę
- Musisz posiadać status bezrobotnego przez minimum 4 tygodnie przed wyjazdem. W specjalnych sytuacjach okres ten może zostać skrócony - wszystko zależy od pań, które pracują w urzędzie ;)
- Przez te 4 tygodnie urząd nie może znaleźć Ci pracy, ani zapisać na żadne szkolenie.
- Musisz zgłosić się do powiatowego urzędu pracy, zgłosić zamiar wyjazdu, oraz poprosić o zaświadczenie potwierdzające posiadanie zasiłku dla bezrobotnych, okres na jaki przysługuje zasiłek, wysokość zasiłku oraz wszystkie inne znane powiatowemu urzędowi pracy okoliczności wpływające na wypłatę zasiłku.
- Z tymi papierami udajesz się do wojewódzkiego urzędu pracy i składasz wniosek o wydanie dokumentu „U2" na 7 dni przed terminem zaplanowanego wyjazdu.
- Powinieneś zgłosić się do Narodowego Funduszu Zdrowia celem uzyskania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do świadczeń zdrowotnych w kraju poszukiwania pracy.
- Po kilku dniach otrzymasz dokument "U2", ten papier schowaj - będzie Ci potrzebny w nowym kraju.Po przyjeździe do nowego kraju
-Musisz zgłosić się do odpowiednich służb zatrudnienia w kraju poszukiwania pracy, celem rejestracji, w ciągu 7 dni od daty wyjazdu z Polski. Niedotrzymanie tego terminu może spowodować utratę prawa do zasiłku.
-Po dokonaniu rejestracji podlegasz lokalnym służbom zatrudnienia w kraju poszukiwania pracy i jesteś zobowiązany do informowania o każdej sytuacji powodującej zmianę Twojego statusu. 
-Zasiłek dla bezrobotnych będzie wypłacany przez okres 3 miesięcy ( na Twój wniosek zasiłek ten może zostać przedłużony do 6 miesięcy). Zasiłek otrzymasz w wysokości jaka została wskazana w dokumencie „U2" w przeliczeniu na walutę obowiązującą w kraju, w którym poszukujesz zatrudnienia.

2 komentarze:

  1. Tak naprawdę karta EKUZ jest Ci potrzebna na czas od przyjazdu do zarejstrowania sie w Job Centre. Wtedy jesteś zarejestrowana jako osoba poszukujaca pracy,a to oznacza,ze obowiazuje cię ubezpieczenie. Trzeba tez dodac,ze karta EKUZ ma wyszczegolnione pozycje, które jasno określają jakie świadczenia medyczne uwzglednia,wiec warto to doczytac,jesli interesuje kogos ten temat!

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak naprawdę karta EKUZ jest Ci potrzebna na czas od przyjazdu do zarejstrowania sie w Job Centre. Wtedy jesteś zarejestrowana jako osoba poszukujaca pracy,a to oznacza,ze obowiazuje cię ubezpieczenie. Trzeba tez dodac,ze karta EKUZ ma wyszczegolnione pozycje, które jasno określają jakie świadczenia medyczne uwzglednia,wiec warto to doczytac,jesli interesuje kogos ten temat!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :* Wasze słowa są dla mnie baaaardzo ważne!
Proszę o nie zostawianie SPAMU - takie komentarze będą usuwane.