Nie wyrażam zgody na kopiowanie i przetwarzanie moich zdjęć oraz umieszczanie ich na innych stronach bez mojej wiedzy i przyzwolenia.
Zapraszam wszystkich do czytania, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Herrbata pisze na wiele tematów, a jej "PORADY HERRBATY" to blog o włosach, zdrowiu i urodzie! Znajdziesz tu wpisy o tym jak dbać o włosy, zdrowo się odżywiać i pielęgnować piękno :) Zapraszam!

Obserwatorzy

Walczymy z rozstępami w okresie ciązy


Rozstępy są to wrzecionowate pasma, przypominające wyglądem delikatne blizny. Powstają one pod wpływem gwałtownego rozciągania się skóry, kiedy ona nie wytrzymuje - i pęka. Przeważnie dzieje się to na skutek np. szybkiego wzrostu kości, pojawiania się tkanki tłuszczowej lub podczas nagłego powiększania się mięśni. Często jednak odpowiedzialne za rozstępy są hormony. Zwiększona ilość kortyzolu (hormonu produkowanego np. w ciąży, stresu) we krwi upośledza działanie komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Włókna kolagenu są słabsze i kruche i zamiast się rozciągać to pękają. Na skórze pojawiają się najpierw czerwone paski (faza zapalna) a z czasem białe (faza zanikowa). Posiadaczkami rozstępów jest niemal 80% kobiet. Najczęściej powstają w okresie dojrzewania (kiedy nabieramy kształtów), oraz w trakcie ciąży.
Podczas fazy zapalnej powstają ubytki w tkance miękkiej a zmiany na skórze są niebieskawo-czerwone. W tym momencie stosowanie odpowiednich środków kosmetycznych może pomóc pozbyć się defektu całkowicie. Stadium drugie to faza zanikowa, podczas której następuje zbielenie, zmniejszenie, a czasem nawet zanik rozstępów. W większości przypadków tworzy się blizna zanikowa, której całkowite usunięcie jest niemalże niemożliwe.



Rozstępy to problem estetyczny, którego najczęściej obawia się przyszła mama. Dlatego warto już na początku ciąży zadbać o skórę, nie słuchając kobiet, które wołają "co ma wyjść i tak wyjdzie". Owszem, są kobiety z predyspozycjami - ale każde działanie prewencyjne to lepszy wygląd skóry po ciąży!


Zanim pojawią się rozstępy

Wciąż mam pamiątkę z okresu dojrzewania i kilka srebrnych linii na piersiach. Nie uważam, tego za coś ładnego, dlatego teraz, od samego początku ciąży, dbam o skórę. Póki co, jeszcze nic nie wyskoczyło - ale wiem, że w właśnie tym okresie (7 miesiąc) lubią powstawać brzydkie pręgi.
Zapobiegawczo stosuję kremy typowo przeciw rozstępom. Systematycznie nawilżona skóra staje się bardziej elastyczna, a dzięki temu znacznie mniej podatna na pojawienie się rozstępów. Idealne będą również wszelkiego rodzaju kosmetyki nawilżające i ujędrniające skórę, po które należy sięgać po każdej kąpieli.
Polecam także peeling skóry, dokładnie oczyszcza skórę i sprawia, że aktywne składniki kosmetyków łatwiej wnikają w skórę. Ponadto masowane ciało dzięki temu staje się lepiej dotlenione, ukrwione i produkuje więcej włókien kolagenu i elastyny.
Niemałe znaczenie ma także to co jemy, Witamina A wspomaga produkcję włókien kolagenu i elastyny. Bogatym jej źródłem jest marchew i warzywa liściaste. Za stan skóry odpowiedzialna jest także witamina E, którą znajdziemy w olejach, zwłaszcza słonecznikowym, kukurydzianym i sojowym, warzywach liściastych i strączkowych, razowym pieczywie oraz grubych kaszach. Niedobór cynku sprzyja powstaniu rozstępów,  dostarczą go ostrygi, mięso, ryby, jaja, mleko, musztarda, zboża, pestki dyni i słonecznika.
Aktywność fizyczna pomaga poprawić ukrwienie skóry i zredukować tkankę tłuszczową, pomoże nam się także przygotować do porodu. Pamiętajmy, że w tym okresie nie możemy się przeforsować i najlepiej skonsultować z lekarzem, które ćwiczenia będą dla nas idealne :)


A co jeśli rozstępy się pojawiły?

Działania przeciwko rozstępom powinny mieć przede wszystkim charakter profilaktyczny, a w wypadku wystąpienia problemu - natychmiastowy. Rozpoczęcie odpowiedniej kuracji w fazie zapalnej daje ogromną szansę na znaczną redukcję rozstępów.
I tu znów odsyłam do drogerii, tym razem po kremy z mocznikiem, kwasem hialuronowym, kolagenem bądź heparyną, na przykład Lioton 1000. Dużą popularnością cieszy się również krem Palmers - Stretch Marks. Kosmetyki te zawierają składniki wspomagające regenerację skóry i pobudzające metabolizm fibroplastów. Kosmetyczki zalecają wyciąg z centella asiatica (wąkrotki azjatyckiej), dodatkowo witaminy A, E, C, cynk i krzem.
W gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym można poddać się zabiegom złuszczającym i stymulującym skórę, takim jak mikrodermabrazja, peeling kwasem glikolowym lub trichlorooctowym oraz zabiegi laserowe (stymulują procesy gojenia skóry). Różnica będzie widoczna, ale nie ma gwarancji że pozbędziemy się problemu całkowicie.



A czy Wy znacie jakieś dobre sposoby na walkę z rozstępami? Podzielcie się w komentarzach - dzięki !!!
Pozdrawiam,
Herrbata :*

17 komentarzy:

  1. Stawałam na głowie, ale ich nie uniknęłam. Mam bardzo podatną skórę(przytyłam tylko ponad 9 kg) Stosowałam specyfiki od kilku do 200 zł... Najgorszy był 9 miesiąc pod tym względem. Z tym, że ja miałam wrażenie, że skóra mi zaraz pęknie i mała wyjdzie sama :D(nawet w nocy wstawałam aby się czymś nasmarować- bolało :/) Na plus mogę dodać to, że dzięki temu szybko jaśniały.

    OdpowiedzUsuń
  2. Masło shea, olejek różany, czysty kolagen w żelu- po to warto sięgnąć.
    Olejek różany jest świetny na blizny, więc nawet jeśli rozstępy po nim będą to jaśniutkie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z poleceń koleżanek stwierdzam, że najlepiej działa olejowanie na mokro tłustymi olejkami i wszelkiego rodzaju emulsje z Palmers i Elancyl :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja z rozstępami walczę od zawsze :( Jeszcze nawet nie planuję ciąży a już smaruję brzuch kremami po to, aby nie być cała "pokiereszowana" tak jak na nogach czy pośladkach przez rosnący kiedyś tam w przyszłości brzuszek.
    Olej ze słodkich migdałów i olej makadamia są dobre i na rozstępy i na ogólne nawilżenie skóry. Kremy z firmy Palmer's też polecam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Smarowałam się codziennie i nic mi nie wyszło - aż do dnia porodu ;) Po porodzie miałam kilka rozstępów, teraz na szczęście są już bardzo blade. Za kilka miesięcy czeka mnie powtórka z rozrywki :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Na rozstępy ja polecam kosmetyki, które mają w składzie kolagen. Moim zdaniem tylko dzięki kolagenowi można poprawić stan skóry. Sama stosuję kolagen rybi i dzięki niemu pozbyłam się tych świeżych rozstępów. Jeśli ktoś ma świeże rozstępy to jest jeszcze szansa na ich cofniecie, natomiast te stare, blade - to już tylko chirurgicznie i żadne tam olejki nie pomogą.

    OdpowiedzUsuń
  8. Mnie w drugiej ciąży rozstępy pojawiły się dwa dni przed porodem - szczyt niesprawiedliwości.

    OdpowiedzUsuń
  9. W walce z powstałymi rozstępami najlepiej sprawdzą się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, tj. laseroterapia (laser CO2, Emerge, iPixel), mezoterapia igłowa i mikroigłowa. Zabiegi te najlepiej rozpocząć, gdy rozstępy sa jeszcze w fazie zapalnej, gwarantuje to lepsze efekty pozabiegowe.

    OdpowiedzUsuń
  10. W walce z powstałymi rozstępami najlepiej sprawdzą się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, tj. laseroterapia (laser CO2, Emerge, iPixel), mezoterapia igłowa i mikroigłowa. Zabiegi te najlepiej rozpocząć, gdy rozstępy sa jeszcze w fazie zapalnej, gwarantuje to lepsze efekty pozabiegowe.

    OdpowiedzUsuń
  11. Niestety, tak po prostu jest. Faktycznie, później można to skutecznie usunąć, ale nie ma sensu walczyć z tym w ciągu ciąży. W tym czasie najważniejsze jest zdrowie dziecka, pamiętajcie o tym.

    OdpowiedzUsuń
  12. W dzisiejszych czasach usuwanie rozstępów jest jak najbardziej możliwe! Warto rozważyć wówczas zabieg mezoterapii mikroigłowej, który cieszy się dziś coraz większą popularnością wśród Pań. W okresie dorastania bardzo urosłam, przez co na moich biodrach pojawiły się szpecące skórę rozstępy. Stymulacja kolagenu za pomocą specjalnego Dermapena okazała się bardzo skuteczna. Dzięki tej metodzie moje blizny są już praktycznie niewidoczne.;)

    OdpowiedzUsuń
  13. Podczas drugiej ciąży miałam duży problem z rozstępami na całej powierzchni brzucha. Koleżanka poleciła mi kremy, które można kupić na stronie strialys.pl. Preparat ma konsystencję, która ułatwia rozsmarowywanie. To szczególnie ważne, żeby zrobić to szybko i sprawie. Ponadto bardzo dobry skład sprawia, że produkt szybko się wchłania. Efekty mówią same za siebie. Widoczne rozstępy zmalały lub prawie znikły. Polecam!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :* Wasze słowa są dla mnie baaaardzo ważne!
Proszę o nie zostawianie SPAMU - takie komentarze będą usuwane.