Nie wyrażam zgody na kopiowanie i przetwarzanie moich zdjęć oraz umieszczanie ich na innych stronach bez mojej wiedzy i przyzwolenia.
Zapraszam wszystkich do czytania, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Herrbata pisze na wiele tematów, a jej "PORADY HERRBATY" to blog o włosach, zdrowiu i urodzie! Znajdziesz tu wpisy o tym jak dbać o włosy, zdrowo się odżywiać i pielęgnować piękno :) Zapraszam!

Obserwatorzy

Uzupełniamy niedobory magnezu - sole, solanki



Też macie takie dni, że zmęczeni ciężkim i stresującym dniem marzycie tylko o gorącej i relaksującej kąpieli? Na pewno. Ja mogłabym leżeć w wannie godzinami, dolewając tylko wrzątku, żeby woda nie robiła się letnia. Relaks w wannie to doskonały rytuał dla duszy jak i dla ciała! Warto więc przy okazji zadbać także o swoją skórę... Czy dobrym pomysłem będzie dodanie do wanny soli do kąpieli?
Sól używana najczęściej do kąpieli to sól morska, która nie tylko poprawia wygląd skóry ale i działa uzdrawiająco. Poleca się ją głównie do pielęgnacji skóry stóp, gdyż pomaga w zlikwidowaniu zbędnego, martwego naskórka, którego na stopach tworzy się najwięcej (szczególnie w okresie zimowym kiedy nosimy kryjące obuwie). Stosowana jest również na całym ciele, gdyż nadaje się do każdego rodzaju skóry i jest łatwa w użyciu.
Sól dodana do kąpieli zmiękcza wodę. Wypełnia przyjemnym zapachem całą łazienkę, działając relaksująco, uspokajająco - przywraca równowagę ducha.
Generalnie ma działanie oczyszczające i odtruwające dla skóry, ujędrnia i wygładza skórę oraz przygotowuje ją do przyjęcia kosmetyków (kremy i balsamy lepiej się wchłaniają po takiej kąpieli).
W zależności od zawartych w niej dodatków może wpływać również na inne czynniki.
Osoby o skórze suchej i wrażliwej nie powinny korzystać z kąpieli solnych kąpieli częściej niż dwa razy w miesiącu, sól lubi wysuszać skórę.Sole należy rozpuszczać w bardzo ciepłej (ale nie zbyt gorącej) wodzie – wtedy efekt ich działania jest znacznie skuteczniejszy.



Kilka dni temu pisałam o produktach, które warto załączyć do naszej diety, jeśli walczymy z niedoborem magnezu (KLIK!). Proces uzupełniania tego pierwiastka jest czasochłonny i na efekty trzeba trochę poczekać. Czasami zmiana diety to za mało i warto wspomóc organizm... solami.
Sole magnezu dzielimy na nieorganiczne (chlorek magnezu, siarczan magnezu (sól Epsom) węglan magnezu), oraz organiczne (cytrynian, askorbinian, glukonian, mleczan). Idealne w walce z niedoborem magnezu są płatki chlorku magnezu i sól Epsom.

Płatki chlorku magnezu

Kilogramowe wiaderko płatków chlorku, można zakupić w cenie ok. 20 złotych. Warto pamiętać, aby na opakowaniu było zaznaczone, że to chlorek sześciowodny (MgCl2 x 6H2O) CZDA, czyli czysty do analizy. Na rynku są dostępne również chlorki magnezu w cenie ok. 30 zł/5 kg, ale te są już bardziej zanieczyszczone i mogą czasami znajdować się w nich metale ciężkie. Polecam chlorek magnezu sześciowodny czda ze strony ichemia.pl, za niecałe 15zł/kg!





Kąpiele
Płatki chlorku magnezu można wykorzystać do kąpieli - do wanny z ciepłą wodą dodajemy 2 szklanki płatków, następnie moczymy się ok. 30 min. Przez ten czas nie należy stosować żadnych kosmetyków, ponieważ mogą osłabić działanie chlorku.
W pierwszych minutach możemy odczuć delikatne szczypanie czy pieczenie, to normalne. Po chwili nieprzyjemnie uczucie mija i możemy poczuć przyjemną falę ciepła, błogości i relaksu.
Nie polecam kąpieli po świeżej depilacji/goleniu, albo jeśli mamy na ciele jakąś rankę - może szczypać!
Po zabiegu należy opłukać ciało pod prysznicem, ponieważ chlorek pozostawia na nim tłustą warstwę i nie każdy może czuć się z tym komfortowo.


Moczenie Nóg
Jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczna wersja wykorzystania chlorku, gdyż do tego zabiegu starczą nam zaledwie dwie łyżki preparatu. Przeczytałam również, że najlepiej magnez wchłania się przez stopy, dlatego to moja ulubiona opcja suplementacji.



Warto wspomnieć, że solanki lubią wysuszać skórę, dlatego warto po tych zabiegach nawilżyć skórę dobrym balsamem :)

Oliwa magnezowa

W komentarzach do poprzednich artykułów, sporo z Was pisało o oliwie magnezowej. Kosmetyk i suplement magnezu w jednym. Jak ją wykonać? Banalnie prosta sprawa!
Oliwkę wykonujemy z chlorku magnezu i ciepłej wody. Swoją zrobiłam w stosunku 1:1 (100 g płatków i 100 ml wody), ale jeśli mamy wrażliwą skórę, zróbmy na początek nieco słabszą :)
Ciepłą wodę wlewamy do soli i mieszamy do rozpuszczenia. Otrzymany preparat przelewamy do buteleczki z rozpylaczem (swój atomizer otrzymałam gratis przy zakupie chlorku). Voilà! Gotowe! Kosmetyk jest bezzapachowy, tłusty i przypomina w konsystencji dziecięcą oliwkę, choć w składzie mamy tylko chlorek i wodę ;)




Jak stosować oliwę magnezową?
Chlorek magnezu jest silnym środkiemprzeciwzapalnym i działa antyseptycznie, dlatego idealnie sprawdzi się jako dezodorant mineralny. Wystarczy 2-3 "psiki" pod pachę, aby utrzymać świeżość przez cały dzień! Oliwka magnezowa jest bezzapachowa i nie zostawia śladów na ubraniach.
Oliwkę możemy stosować także jako mgiełkę po kąpieli. Spryskujemy całe ciało (omijając miejsca takie jak: twarz, narządy płciowe, sutki, miejsca uszkodzone), a następnie rozsmarowujemy. Preparat dobrze sprawdzi się także jako środek na obolałe mięśnie, stawy, kości oraz na stłuczenia i obrzęki. Wystarczy wmasować w obolałe miejsca i zostawić na minimum 30 minut.


Sól Epsom
Zwaną inaczej solą gorzką, rzymską lub angielską. To naturalnie czysty związek mineralny - siarczan magnezu (MgSO4). Nazwa soli wzięła się od popularnego miasta Epsom w Anglii, gdzie związek ten był początkowo odparowywany ze źródeł wody mineralnej. Wyglądem przypomina sól kuchenną, jest bez zapachu, wartość pH obojętne dla skóry, zawartość czystego magnezu nie mniej niż 9,7%; zawartość czystej siarki nie mniej niż 12,9%. Kupując sól, warto (jak w przypadku chlorku magnezu) wybrać tą czystą do analizy. Średnia cena to 10 zł/kg. Możesz zakupić TUTAJ ;)
Sól Epsom jest od dawna używana w wielu dolegliwościach, dla celów kosmetycznych i korzyści zdrowotnych.
Kąpiele w soli Epsom działają kojąco i uspakajająco. Jeśli siarczan magnezu rozpuści się w ciepłej wodzie jest absorbowany przez skórę i uzupełnia zawartość magnezu w organizmie. Jak już dobrze wiemy, magnez wspomaga produkcję serotoniny, która wywołuje uczucie spokoju i odprężenia. Jony magnezu obniżają poziom adrenaliny dzięki czemu zmniejsza się napięcie i ogarnia nas uczucie relaksu. Ponadto pierwiastek ten obniża ciśnienie krwi i poprawia jakość snu.
Solanka z udziałem Epsom jest także naturalnym środkiem zmiękczającym i złuszczającym skórę. Korzystnie wpływa na gojenie się ran i podrażnień. Przyczynia się do zmniejszenia siniaków i obrzęków. Kąpiel z jej udziałem sprawia, że skóra staje się bardziej miękka i gładka, a także neutralizuje nieprzyjemny zapach stóp. Epsom wspomaga leczenie takich schorzeń skórnych jak: grzybica, łuszczyca czy trądzik.
Podobnie jak chlorek magnezu, sól Epsom przynosi ulgę w bólu, koi napięcie i łagodzi stany zapalne. Pomaga na skurcze mięśni i problem ciężkich, zmęczonych nóg.
Sól Epsom stosuję tylko do kąpieli, w celach uzupełnienia magnezu (czytaj - relaksacyjnych) - ale polecam wpis AKADEMIA WITALNOŚCI, gdzie znajdziecie aż 15 zastosowań soli Epsom. Chętnie też wykorzystam przepis Anwen, na maseczkę. Boje się jednak, że w okresie zimowym może nieco wysuszać włosy. Próbował ktoś? :)


Poprzednie wpisy na temat magnezu:
Rola magnezu w organizmie
Czy brakuje mi magnezu?
Magnez w pożywieniu

Pisząc ten artykuł opierałam się na pracach:
http://www.ptmag.pl/pl/32073/0/Magnez-krol_zycia.html
http://www.aptekabatorego.pl/magnez.pdf
http://osteopatia-urbaniak.waw.pl/magnez---objawy-niedoboru.html
https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-magnezu
"Kuchnia i medycyna" Ireny Gumowskiej
Informacje na opakowaniu chlorku magnezu i soli Epsom

Pozdrawiam, Herrbata :*

10 komentarzy:

  1. Chciałabym zapytać o moczenie nóg w chlorku magnezu. Mam ogromny niedobór magnezu. Niestety kąpiele odpadają z powodu braku wanny. Czy moczenie nóg trzeba wykonywac codziennie? I czy stosowac jeszcze przy tym dodatkową suplementacje? Czytałam poprzed artykuły o objawach niedoboru magnezu i u mnie wszystko to ostatnio bardzo sie nasila. Badania nie wykazały nic niepokojącego z sercem a ciągle dokuczają mi ataki duszności i bole w klatce piersiowej i kołatanie serca. A jesli chodzi o nacieranie oliwką magnezową czy łączyc to można z moczejiem nóg czy po prostu wybrać jeden sposób. Bede wdzieczna za rady. Dziekuje. Monika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aby mieć 100% pewność co jest nie tak, warto przebadać krew pod kątem pierwiastków. Czasami złe wchłanianie magnezu może spowodować niedobór wapnia lub potasu - wtedy musimy inaczej zabrać się do walki z niedoborem magnezu ;)
      Z tego co czytałam, magnez najlepiej wchłania się przez stopy i pobiera tyle magnezu, ile mu potrzeba. Nie ma mowy więc o przedawkowaniu pierwiastka i jest to bezpieczna metoda. Ja każdego dnia stosuję oliwkę pod pachy, moczę stopy raz w tygodniu i wspieram się suplementacją. Na początku chwyciłam zwykły magnez, bo tylko jeden rodzaj znalazłam w naszej szkockiej aptece. Z czasem jednak dotarł do mnie z Polski chelatowany magnez, bo ten jest najlepiej wchłaniany i najbezpieczniejszy. Za kilka dni pojawi się post o suplementach - bo bardzo istotny jest rodzaj tabletek i sposób przyjmowania. Nie ma sensu przepłacać i kupować czegoś, co ogóle nam nie pomoże.

      Usuń
    2. Warto pamiętać, że proces uzupełniania magnezu swoje trwa - łatwo stracić magazyny, odbudowuje się znacznie dłużej. Oprócz odpowiedniej diety, solanek, czy pigułek warto również zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Wypoczynek i relaks na pewno będą sojusznikami w walce o odpowiedni poziom tego pierwiastka!

      Usuń
  2. Pamiętam jak byłam mała i jeżdziłąm na kolonie letnie to chodziliśmy na solanki. Byłam w Iwoniczu i w Ustroniu i miło wspominam takie wakacje. W Iwoniczu w uzdrowisku wpuszczali nas do takiej sali gdzie prawe nic nie było widać od pary solankowej, trzeba było chodzić i śpiewać, żeby więcej się nachapać :D Hahah jak fajnie było być dzieckiem :) To tak prawie w temacie mi wyszło, ale tak mi się skojarzyło. O płatkach z posta nie słyszałam, jest to dla mnie nowość, ale kurcze nie wiem, czy by mnie nie szczypały w kąpieli, bo nie lubię nawet zwykłej soli dodawać do wanny, bo jakoś mi nie tak w skórę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja byłam raz na solance, w Termach Rzymskich w Czeladzi. Jedne z moich pierwszych randek z obecnym mężem. Strasznie mi się podobało, ale niestety trzeba tam przyodziać strój Ewy, a dla mnie to baaardzo krępujące.
      Mimo wszystko mogłabym tam siedzieć godzinami (i też tak było;p)

      Usuń
  3. Bardzo dobry pomysł na kąpięl w solance we własnej wannie . Pozdrawiam Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję podwójnie i również życzę wszystkiego najpiękniejszego!

      Usuń
  4. Dobrze wiedzieć.. nigdy nie robiłam takich kąpieli

    OdpowiedzUsuń
  5. Ooo, masa ciekawostek :) bardzo mnie zainspirowałaś, coś czuję, że przy przypływie gotówki zainwestuję w takie wynalazki! :) czuj się winna opróżnieniu mojego portfela ;P

    OdpowiedzUsuń
  6. Czy mogę zrobić oliwkę z soli Epsom i stosować ją na łupież?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :* Wasze słowa są dla mnie baaaardzo ważne!
Proszę o nie zostawianie SPAMU - takie komentarze będą usuwane.