Nie wyrażam zgody na kopiowanie i przetwarzanie moich zdjęć oraz umieszczanie ich na innych stronach bez mojej wiedzy i przyzwolenia.
Zapraszam wszystkich do czytania, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Herrbata pisze na wiele tematów, a jej "PORADY HERRBATY" to blog o włosach, zdrowiu i urodzie! Znajdziesz tu wpisy o tym jak dbać o włosy, zdrowo się odżywiać i pielęgnować piękno :) Zapraszam!

Obserwatorzy

Czy brakuje mi magnezu?Z niedoborem magnezu walczę od zawsze, ale ostatnie miesiące były dla mnie najtrudniejsze. Wypłukałam z siebie ten pierwiastek całkowicie i próbuję teraz odbudować zapasy. Nie jest łatwo, ale widzę znaczną poprawę :) Przestałam mieć problemy z oddychaniem (ataki hiperwentylacji to masakra :( ), to dla mnie najważniejsze. Mogę normalnie funkcjonować! Mimo wszystko wiem, że może być jeszcze lepiej... Powoli, z każdym dniem... ciągle do przodu.

Jakiś czas temu na blogu pojawił się pierwszy wpis - KLIK - o roli magnezu w organizmie. Dziś zapraszam Was serdecznie na kolejny artykuł, w którym pomogę Wam sprawdzić, czy potrzebujecie uzupełnić zapasy magnezu.
Ciągły stres, życie w ciągłym biegu, nieodpowiednia dieta, zanieczyszczenie środowiska - oto recepta na niedobór magnezu. Każdy z nas jest na to narażony!

Zbyt mała ilość magnezu w pożywieniu
Polskie gleby (w 60% kwaśne), są dość ubogie w magnez, a stosowanie nawozów sztucznych jeszcze bardziej ograniczają ilość tego pierwiastka. Warzywa i owoce choć z zasady bogate w magnez, okazują się nie zawierać go zbyt wiele. Pamiętajmy także o tym, że woda filtrowana idealnie nadaje się do gotowania - jednak jest uboga w składniki mineralne, które musimy dostarczyć organizmowi. Na zimno do picia polecam "kranówkę" lub mineralną.

Wysokie poziomy ołowiu
Rosnące skażenia wody, żywności i powietrza, powodują objawy łagodnej (a jednak przewlekłej) ołowicy. Oblicza się, iż mamy kilkaset razy więcej ołowiu w organizmie, niż nasi przodkowie 100 lat temu. Przy wysokich poziomach ołowiu spada w osoczu ilość magnezu.

Jedzenie zbyt dużej ilości przetworzonych lub gotowanych produktów
Powinniśmy spożywać więcej produktów roślinnych w stanie surowym, w których magnez występuje w stanie niezmienionym. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do reakcji chemicznych, prowadzących do powstania trudno rozpuszczalnych związków magnezu, które organizm źle przyswaja.

Zbyt duże spożycie napojów wypłukujących magnez
Są to napoje takie jak kawa, herbata, napoje gazowanych buforowanych kwasem fosforowym (cola czy energetyki), alkohol. Płyny bogate w sacharozę również uszczuplają zapasy magnezu z naszego organizmu.

Niektóre leki

Przyjmowanie leków jak tabletki antykoncepcyjne, środki uspokajające, niektóre antybiotyki obniżają wchłanianie magnezu. Leki o właściwościach przeczyszczających i moczopędnych skutkują zwiększonym wydalaniem magnezu.

Dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe 
Nasycone kwasy tłuszczowe tworzą z magnezem trwałe związki chemiczne uniemożliwiające połączenie jonu magnezowego z aminokwasami i jego transfer do krwiobiegu. Należą do nich tłuste mięsa i wędliny, tłusty nabiał, zabielacze do kawy, lody itd.

Za dużo wapnia
Wapń jest antagonistą magnezu. Zbyt duża ilość wapnia w pożywieniu nie tylko powoduje niekorzystny bilans magnezu, ale także sprzyja powstawaniu zwapnień w organizmie.

Za dużo białka
Spożycie dużej ilości potraw bogatych w białka zwiększa natomiast zapotrzebowanie organizmu na magnez.

"Moda na błonnik"
Włókna spożywcze zawarte w otrębach i pełnoziarnistych produktach zwiększają szybkość ruchu jelitowego pomagając pozbyć się zaparć. Przechwytują także minerały, zmniejszając ich wchłanianie. 
Produkty te są bogate w magnez, ale posiadają związki kwasu fitynowego, zaburzającego przyswajanie zawartego w nich magnezu. Związki fitynowe może unieszkodliwić jedynie naturalna fermentacja zakwasu piekarskiego. Do większości przemysłowo produkowanego pieczywa piekarze dodają albo drożdże albo sztuczny zakwas w proszku, co nie neutralizuje szkodliwych fityn. 

Stres
Szybie tempo życia, jedzenie w pośpiechu, problemy finansowe i zdrowotne, zła atmosfera w pracy lub w domu... To wszystko uszczupla nasze zapasy magnezu.

Ponadto niedobory magnezu mogą powodować:

- choroby tarczycy: niedoczynność: parathormon, nadczynność: hiperkalcemia
- cukrzyca: znaczne zmniejszenie magnezu we krwi spowodowane zwiększonym wydalaniem magnezu z moczem. Szczególne problemy magnezowe mają osoby stosujące insulinę (spada stężenie magnezu w kościach).
- choroby nerek
- zwiększona diureza: po usunięciu kamieni, po ostrej niewydolności nerek, po przeszczepie – powodują duże utraty magnezu
- nadpotliwość

Jak można zauważyć - niektóre czynniki można bardzo łatwo zlikwidować, na inne nie mamy żadnego wpływu.


Kiedy jest coś nie tak, nasze ciało wysyła sygnały. Niestety nie zawsze umiemy je właściwie odebrać. Korzystamy z porad "wujka google" zapominając o tradycyjnych metodach... jak na przykład badanie krwi. Warto jednak wsłuchać się w nasze ciało i odbierać to, co próbuje nam przekazać. 

Najczęstsze objawy niedoboru magnezu:

Sygnały ze strony układu nerwowego i mięśniowego
Magnez hamuje uwalnianie adrenaliny i noradrenaliny, dzięki czemu dobroczynnie działa na nasz układ nerwowy. Niedobór magnezu może być przyczyną niedokrwienia mięśnia sercowego i zaburzenia rytmu serca. Osoby cierpiące na niedobór tego makroelementu cierpią na nadpobudliwość nerwową (stany lękowe, nerwice, tendencje depresyjne, histeryczne, hipochondryczne, agresja, kłótliwość, zaburzenia snu (w tym bezdech nocny), ucisk w klatce piersiowej, duszności), zawroty głowy, omdlenia, drgania, drżenia i skurcze mięśni, bóle kręgosłupa, mrowienia, przykurcze, kłucia itp. To wszystko powoduje wzrost poziomu stresu, który powoduje jeszcze większy niedobór magnezu...
Przy niedoborze magnezu pojawiają się kłopoty z pamięcią.

Problemy ginekologiczne (u kobiet)
Kobietom z niedoborem magnezu często doskwiera problem PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), towarzyszą im zaburzenia gospodarki hormonalnej, zaburzenia miesiączkowania. Niestety w tym przypadku łatwiej o poronienia.

Dokuczliwa menopauza

Magnez działa stabilizująco na uwalnianie estrogenów zapobiegając wahaniom ich stężenia we krwi, powodując złagodzenie objawów menopauzy.

Alergia

Z badań wynika, że połowa ludzi cierpiących na alergie reaginowe (powodujące astmę, nieżyty nosa, zapalenie spojówek, migreny, pokrzywki) miała pierwotny niedobór magnezu. Te same badania wykazały, że cierpiący na niedobór magnezu (nawet bez objawów nerwowo-mięśniowych) w 39% byli jednocześnie alergikami.

Objawy kostne i stawowe
Przy niedoborach magnezu często występują: zwapnienie chrząstek, chrupanie w stawach, próchnica zębów, zrzeszotowienie kości (osteopenia, osteoporoza), podatność zębów i kości na złamania. Aż 60%  magnezu jaki mamy w organizmie znajduje się w naszych kościach i zębach!

Anemia
Wśród osób z niedoborem magnezu stwierdza się niedokrwistość w 10% przypadków.

Zaparcia
Niedobór magnezu wywołuje zahamowanie pasażu jelitowego.

Odporność na infekcje
Magnez jest niezbędny dla ochrony przeciwciał, a niski poziom tego pierwiastka może zwiększyć ryzyko reakcji alergicznych, ponieważ niedobór magnezu może spowodować wzrost poziomu histaminy.

Słabe łamiące się paznokcie i wypadające włosy
Niedobór magnezu powoduje łamliwość i bielactwo paznokci, kruchość i wypadanie włosów.
Obecnie badanie włosów daje właśnie najbardziej wartościowy obraz czy cierpimy na niedobór tego pierwiastka.

Plamki na paznokciach
Białe plamki na paznokciach są brzydkim defektem i mogą być spowodowane kilkoma czynnikami. Świadczą głównie o małej ilości cynku, wapnia i magnezu w organizmie.

Fluoroza
W obecnych czasach nasz organizm otrzymuje niebezpiecznie duże ilości związków fluoru - fluor pełni bowiem w naszym ustroju rolę mikroelementu, którego potrzeba nam w znikomych ilościach. Stężenie związków fluoru w pożywieniu, wodzie i powietrzu jest coraz wyższe w związku z postępującym skażeniem środowiska. Nadprogramowe związki fluoru zmieniają przemianę i rozmieszczenie magnezu (jak również wapnia) w organizmie, co sprzyja osłabieniu naszych zębów i kości. Wapń i magnez zawarte w diecie ograniczają wchłanianie fluoru.

Nowotwory krwi
Badania wykazały, że w środowisku, w którym ludzie i zwierzęta chorują na białaczki (zwłaszcza limfatyczne) istnieje niedobór przyswajalnego magnezu w glebie i wodzie. Coraz częściej mówi się o wpływie niedoboru magnezu na raka.


Czy wśród moich CZYTELNIKÓW też są osoby, które walczą z niedoborem magnezu? Co dla Was jest najgorsze, jak sobie z tym radzicie? Może ktoś też miał ataki hiperwentylacji? Czekam na Wasze komentarze!


Pisząc ten artykuł opierałam się na pracach:
http://www.ptmag.pl/pl/32073/0/Magnez-krol_zycia.html
http://www.aptekabatorego.pl/magnez.pdf
http://osteopatia-urbaniak.waw.pl/magnez---objawy-niedoboru.html

27 komentarzy:

 1. Najlepszy jest olejek magnezowy. Ja już nie łykam magnezu tylko spryskuję ciało olejkiem magnezowym codziennie, przed snem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam! :) Oliwka magnezowa działa cuda :)

   Usuń
  2. Ja robię kąpiele całościowe lub moczę stopy w wodzie z chlorkiem magnezu szesciowodnym. Oliwę magnezową też sobie robię, ale głównie te kąpiele "uratowały mi życie" :)
   Atak hiperwentylacji miałam tylko jeden, spowodowany był nerwicą, której nabawiłam się właśnie z braku magnezu. Nieregularne bicie serca, stres z tym związany, wysokie ciśnienie...I koło się zamykało. Ciągle myślałam o tym co mi jest (nie wiedziałam jeszcze wtedy, że to brak magnezu), nakręcałam się, w pewnym momencie musiałam brać tabletki uspokajające (roślinne)...
   To był koszmarny okres w moim życiu, po miesiącu kąpieli magnezowych wszystko minęło. Teraz stosuję takie kąpiele raz na jakiś czas, aby poziom magnezu nie spadł, szczerze polecam :)

   Usuń
  3. Ile razy w miesiącu taka kąpiel?

   Usuń
 2. Stosując suplementy warto też zwracać uwagę, ale składnikiem czynnym był mleczan lub cytrynian magnezu :) Mają one dużą większą wchłanialność niż tlenki czy węglany.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ataki hiperwentylacji miałam kilka lat temu przez dłuższy czas i byłam przerażona tym objawem. Miałam też lekkie zawroty głowy. Łaziłam po wielu lekarzach poczynając od rodzinnego po specjalistów od chorób płuc, gdzie robiono mi różne badania i nic nie wykryto. Nikt natomiast nie zasugerował mi badań poziomu Mg. Ostatecznie wszystko było zwalono na nerwicę. Jakoś to samo sobą przeszło, być może pszyszło lato i zmieniłam dietę zwiększając nieświadomie spożywanie produktów zawierających Mg. Teraz wydaje mi się, że przyczyną tych objawów był właśnie ten powód. Dziękuję za artykuł!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też na początku nie wiedziałam, co dzieje się z moim ciałem. Każdy obwiniał za to stres i nawet proponowano mi psychotropy. Hiperwentylacje w dzień a w nocy bezdech (organizm w ten sposób próbował wyrównać ilość tlenu w organizmie), ja płakałam z bezsilności. Dopiero, gdy któregoś popołudnia oko zaczęło mi drgać - wtedy zrozumiałam istotę sprawy. Z każdym dniem jest coraz lepiej - ale czarną kawę omijam szerokim łukiem!

   Usuń
 4. potwierdzam,ze oliwka magnezowa najlepsza.
  Teraz biore jakis bio- magnez i tez jest ok.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam tez problemy z niedoborem magnezu, w lato trafilam do szpitala pod kroplowke, tak zle sie czulam i z wynikow wyszlo, ze magnez bardzo spadl.Przez jakis czas bylo lepiej a teraz od tygodnia znowu zle sie czuje i podejrzewam ze znowu brak magnezu, do tego mam problemy z sercem wysoki puls i teraz sie to nasila.Czy moglaby Pani napisac jak uzupelnila magnez, ile razy dziennie mozna brac i jaki jest najlepszy, zeby sie wchlanial.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej :) Jeśli chcesz, podaj maila - napiszę Ci w skrócie jak walczę z niedoborem magnezu. Za tydzień, góra dwa planuję notkę w tym temacie :)

   Usuń
  2. Dziekuje, to jest moj meil martau919@wp.pl

   Usuń
  3. Ja również bardzo proszę o poradę jak walczyć z niedoborem vespertinemoth@gmail.com

   Usuń
  4. Witam, też byłabym zainteresowana dokładnymi wytycznymi co do suplementacji magnezem. Od kilku lat czynnie uprawiam sport, a dokładniej biegam. Myślę, że jak na amatora, pokonuję całkiem spore odległości. Od jakiegoś czasu biegam z pulsometrem i przeraziłam się, że ciężko mi utrzymać tętno na poziomie 75%-80%. Skacze nawet do 90%!
   Nigdy przed zakupem pulsometru bym nie pomyślała, że biegając w dość dla mnie swobodnym tempie, mam tak wysokie tętno.
   Proszę o pomoc.
   asia.lipniewicz@o2.pl

   Usuń
 6. hej. dla mnie najgorsze są skurcze powiek. fatalnie to wygląda, okropnie się czuję mając świadomość, że ktoś może zauważyć drgającą powiekę, szczególnie dotyczy to u mnie powiek dolnych. biorę magnez ale niewiele skutkuje, być może jeszcze za krótko... dodam, że od lat cierpię na nawracającą anemię. czy ktoś ma podobny problem? z tego typu skurczami? jak sobie roadzicie? bardzo proszę o porady :) dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 7. Fantastyczna robota - dowiedziałam się wielu rzeczy. Chciałabym się także podzielić swoimi spostrzeżeniami odnośnie niedoborów magnezu. Jestem studentką - lubiłam pić kawę czarną, pewnego razu zauważyłam, że moja pamięć stała się tragiczna - nie byłam w stanie zapamiętać nawet jednego zdania z podręcznika, przestudiowanie jednej strony tekstu zajmowało mi dwie godziny, a i tak mało co rozumiałam - byłam zrozpaczona, myśląc, że chyba to jakiś wczesnowiekowy Alzheimer mnie dopada, albo upośledzeie umysłowe, a do tego właśnie te ataki duszności, odczuwanie stresu, denerwoanie się że ludzie patrzą jak ciężko dycham - musiałam brać głębokie wdechy, co dziwnie wyglądało i zaczynałam się wstydzić wyjść z domu, pojawił się ból pod lewym żebrem... Wreszcie wpadłam na pomysł, że fatalne problemy z nauką to skutek wypłukania magnezu przez czarną kawę (biała też wypłukuje, ale nie tak drastycznie, ale co do tych hiperwentylacji to nigdy bym nie wpadła na to, że winą jest niedobór magnezu, obwiniałam za to miejskie powietrze. Jak sobie uzupełniam magnez - piję musujące preparaty forte - bardzo szybko czuć po nich różnicę i są bezpieczniejsze od tabletek, bo rozpuszczamy je w wodzie, a nie łykamy na sucho, ale słyszałam też, że istnieje specjalna sól magnezu, można ją rozpuścić w wodzie i moczyć nogi i ma się wchłaniać, ale nie próbowałam tej metody, bo dostać to można tylko internetowo. Oprócz picia magnezu forte przegryzam co jakiś czas gorzką czekoladę - udało mi się znaleźć w sklepie 90%centową! Jest bardzo gorzka, ale ja odzwyczajam się od cukru(odejmuje nam lat i zaburza homeostazę, a także obiera potrawom wartości odżywcze i przyswajanie witamin i minerałów) i nie przeszkadza mi ten smak, a wręcz kocham ją chrupać. Jem codziennie banany. Oczywiście przegryzam także orzechy i pestki- dynia jest bardzo bogata w magnez, sięgam również po suszone, niesłodzone mango - i tak jest bardzo słodkie. Zauważyłam, ze magnez jest szczególny pod względem swojego "ulatniania się" z organizmu - długo się go uzupełnia i np. nieprzespana noc, albo denerwująca sytuacja może niemal całkowicie odebrać ci magnez, mimo że wczoraj jadłaś orzechy, wypiłaś forte itd. I warto regularnie ten magnez dostarczać, nie tak że tydzień nie jem orzechów, nie pije forte i nagle potem zjem orzechy i wypiję magnez i już mam uzupełnione - nic bardziej mylnego - najlepiej i najskuteczniej byłoby co parę godzin podjadać orzechy lub gorzką czekoladę czy też pestki dyni,bananka/naturalne źródła magnezu/. Zrezygnowałam z kawy oraz herbaty, gdy brak mi energii zjadam banana lub chrupię gorzką czekoladę - ta jest wyjątkowo skuteczna, piję kawę zbożową z mlekiem i miodem Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tą sól magnezową można dostać na allegro, około 17 zł...Dokładnie jest to chlorek magnezu sześciowodny CDA (czysty do analizy).
   Uzupełnia magnez w trybie prawie natychmiastowym. Ten sposób wyciągnął mnie dość szybko z tragicznej sytuacji fizycznej i psychicznej więc polecam z całego serca. :)

   Usuń
 8. Świetnie to opisałaś. Ja tez miałam problemy z pulsem, który bardzo się podnosił, niepokojem i łagodną hiperwentylacją. A podczas stresu moje serce zaczynało bardzo szybko bic i mialam silne zawroty głowy. Masakra. Chodziłam od lekarza do lekarza.Po wielu badaniach w których nic nie wyszło stwierdzono nerwicę. Dostałam leki które mało pomagały a byłam bardzo ospała. Odstawiłam zeby moc chodzic do pracy i w miarę normalnie funkcjonowac. W między czasie zaczęłam robić badania w kierunku celiakii (bo wczesniej została wykryta u mojego dziecka.) I lekarka mojego dziecka mi to zasugerowała. Lekarz rodzinny twierdził ze to nie moze miec związku. Zrobiłam na własną ręk€ badania i wyszły bardzo podwyzdszone przeciwciała i tak trafiłam do gastrologa i mam stwierdzoną celiakię. Okazuje się ze od tego miałam ubytki mikroelementów i organizm tak szalał. I mimo uzupełniania po jakims czasie było znow tak samo. Po kilku miesiącach diety bezglutenowej funkcjonuję prawie normalnie. Zostały czasami małe spadki energii i czasami słabe zawroty głowy. Niekiedy jak nie chce nam się cos wchłaniac to moze byc problem jelit. Pozdrawiam i życzę wszystkim powrotu do zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Miewam od 3 miesiecy wszystkie opisane tu objawy nerwice, hiperwentylacje, kolatanie serca itd. Jakie badanie krwi trzeba zrobić, zeby wykryć niedobor magnezu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja poprosiłam lekarza o badania pod kontem niedoboru właśnie tego pierwiastka - badanie sprawdzało też inne niedobory, ale nie wiem jak się nazywało. Najlepiej powiedzieć w przychodni, że chcesz sprawdzić magnez :)

   Usuń
 10. Proszę też inf na maila moni1961@wp.pl z góry dziękuję pozdrawiam Monika

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, interesuje mnie kwestia braku magnezu i bezdechu nocnego. Piszesz o tym w tekście,ale w podanych przypisach nie znalazłam o tym ani słowa. Skąd ta informacja, że te sprawy mogą się łączyć? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, widocznie zapomniałam dodać jakiegoś źródła - artykuł pisałam ponad rok temu i szczerze nie pamiętam. Pisałam jednak kilka postów o magnezie i chyba w jednym jeszcze wspomniałam o tym, może tam znajdę źródło... Ale to już w piątek.
   Pamiętam, że chodziło o fakt taki, iż w dzień poprzez hiperwentylację dostarczamy za dużo tlenu... natomiast nocą organizm chcąc wyrównać ten poziom wywołując właśnie bezdechy. I tyle pamiętam niestety :)

   Usuń
 12. Hm, ciekawe co piszesz, dziękuję. Zmagam się z tężyczką utajoną, która najsilniejsze objawy daje mi w nocy. Lekarze niestety nie ogarniają tych tematów. Jeden "przypadkowy" lekarz miał teorię, że prawdopodobnie mam bezdechy, to mnie wybudza, serce przyspiesza z powodu niedotlenienia, wówczas zaczynam szybciej oddychać, czyli hiperwentyluję się i to daje objawy tężyczki, m.in. silne drgania mięśni czy lęk. Sugerował, że bezdech może być wywołany krzywą przegrodą nosową albo inną wadą. Zaciekawiła mnie teoria z magnezem, bo w tężyczce właśnie go brakuje (oczywiście ciągle się suplementuję, ale wciąż są jakieś objawy).

  OdpowiedzUsuń
 13. Witajcie! Autorko bloga, przy jakim stężeniu magnezu we krwi miałaś wyżej wymienione objawy?

  OdpowiedzUsuń
 14. Witaj .. od ponad roku walczę z chorymi stawami moja reumatolog nigdy nie wspomniała o tym że mam uzupełnić magnez czy potas czy to możliwe że moje silne bóle są spowodowane niedoborem tego pierwiastka ..? proszę o odpowiedz najlepiej na e-mail
  iwona.krajewska84@icloud.com
  Dziękuje ❤️

  OdpowiedzUsuń
 15. Hej ja zmagam się z tężyczką utajoną czy jest to możliwe że przy wysiłku fizycznym szybciej się meczę i znacznie szybciej zaczynam odczuwać ból niż osoba która nie ma niedoborów?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :* Wasze słowa są dla mnie baaaardzo ważne!
Proszę o nie zostawianie SPAMU - takie komentarze będą usuwane.