Nie wyrażam zgody na kopiowanie i przetwarzanie moich zdjęć oraz umieszczanie ich na innych stronach bez mojej wiedzy i przyzwolenia.
Zapraszam wszystkich do czytania, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Herrbata pisze na wiele tematów, a jej "PORADY HERRBATY" to blog o włosach, zdrowiu i urodzie! Znajdziesz tu wpisy o tym jak dbać o włosy, zdrowo się odżywiać i pielęgnować piękno :) Zapraszam!

Obserwatorzy

Szampony - na co zwracać uwagę przy jego wyborze?


Hmm ciekawe czy Samara długo się zastanawiała nad wyborem szamponu :)



A tak właściwie, po co nam szampon?
Szampon usuwa kurz, nadmiar łoju, resztki kosmetyków po stylizacji i odżywia włosy. Dzięki temu skóra głowy i włosy lepiej oddychają i mogą łatwiej wchłaniać substancje odżywcze.
Ale jaki szampon wybrać, skoro na rynku jest tyle różnych rodzai? Skąd mamy wiedzieć, który nam będzie dobrze służył?
Przede wszystkim kondycja naszej skóry jest wyznacznikiem decydującym o wyborze właściwego szamponu, drugorzędne znaczenie ma cena i marka producenta.
Cena szamponu nie zawsze jest równoznaczna z jego jakością. Warto pamiętać, że wiąże się to zwykle z reklamą, jak i renomą danej marki. Dlatego czytajmy etykiety. No i oczywiście na samym początku musimy rozpoznać strukturę naszych włosów i ich potrzeby, aby ustalić, jaki szampon sprawdzi się do naszej czuprynki.


Rodzaje włosów i ich "szamponowe" potrzeby - czyli jak dobrać szampon do naszych potrzeb?


Włosy suche i łamliwe
Takim włosom potrzebne są kosmetyki natłuszczające i odżywcze, przede wszystkim proteiny i lipidy, które zatrzymują wilgoć w głębi włosa. Przeważnie do takich szamponów dodaje się silikon, aby dodać włosom blasku.
Znajdziemy je w takich szamponach jak np. Gliss Kur Nutri-Protect, Herbal Essences, Elseve re-Nutrition, Pantene Pro-vi.

Włosy farbowane
Wybierajmy szampony z substancjami nawilżającymi, wygładzającymi, utrwalającymi kolor i odbudowującymi strukturę włosa. Szamponów do włosów farbowanych jest wiele - polecam Brilliant Colour (Nivea)


Włosy przetłuszczające się
W szamponach do włosów przetłuszczających się zawarte są substancje hamujące zbyt intensywną pracę gruczołów łojowych, a jednocześnie nawilżające. Mają one dość dużo substancji myjących SLS, bądź SLES, a bardzo mało substancji natłuszczających.
Możemy sięgać po takie szampony jak : Rzepa (Joanna), Z Apteczki Babuni (Joanna), Seboradin.


Włosy z łupieżem
Szampony przeciwłupieżowe przede wszystkim mają za zadanie hamować, a przy tym obniżać działanie mikroorganizmów. Powinny  zapobiegać nieprawidłowemu rogowaceniu i złuszczaniu naskórka. Taki szampon powinien jednocześnie pielęgnować i leczyć. Szampony przeciwłupieżowe powinny też zawierać substancje łagodzące podrażnienia skóry głowy, redukujące wypadanie włosów i odbudowujące. W skład szamponów przeciwłupieżowych wchodzą takie substancje jak: pirytonian magnezu, ostopirox, pirytonian cynku, climbazol, jak i kwas salicylowy.
Polecam szampony: Head&Shoulders, Seboradin, Dercos (Vichy).

Włosy słabe i wypadające
Szampony dla takich włosów powinny zawierać substancje wzmacniające, poprawiające odżywienie cebulek. Zarazem powinny być łagodne i zawierać z ekstrakty roślinne i witaminy. Dobrym szamponem (jaki sama stosuję) jest szampon z rzepą (Joanny)


Dla alergików poleca się stosowanie szamponów hipoalergicznych lub delikatnych środków pielęgnujących, przeznaczonych dla dzieci, które nie zawierają sztucznych barwników, alergenów oraz wywołujących uczulenie ekstraktów roślinnych.


Na rynku dostępne są również szampony do włosów cienkich, normalnych, kręconych, prostych, blond, ciemnych, zniszczonych, powiększające objętość, opóźniające proces starzenia się włosów i mnóstwo innych, spośród których każdy jest w stanie znaleźć idealny produkt dla siebie.



Warto zwrócić uwagę, czy szampony zawierają składniki działające na mieszki włosowe, strukturę włosa i skórę.

Ceramidy - wzmacniają spoistość komórek włosa, zmienia właściwości jego powierzchni, czyniąc ją bardziej hydrofobową, zmniejsza straty białka podczas mycia, a także zwiększa odporność na szkodliwe działanie promieni UV, chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i przed wysuszeniem.

Olejki roślinne - mają działanie nawilżające, uelastyczniają włosy, chronią przed promieniami słonecznymi, nabłyszczają, ułatwiają rozczesywanie. Witaminy A i E - regenerują, chronią prze wolnymi rodnikami i promieniami i UV.

Kolagen i elastyna - wspomagają wzrost włosów, zapobiegają utracie wilgoci.

Pantenol - łagodzi objawy zapalne skóry, przyśpiesza wzrost i regeneracje włosów.

Wyciągi z ziół - regulują wydzielane łoju, mają działanie kojące i lecznicze na skórę głowy.


SZAMPONY Z "SLS" - co to?
Sodium Lauryl Sulfate – SLS, Sodium Laureth Sulfate – SLES


SLS i SLES to tanie detergenty syntetyczne stosowane od dawna w przemyśle do odtłuszczania i mycia urządzeń oraz pomieszczeń.

Stosowane regularnie:
• przesuszają i podrażniają skórę
• zaburzają wydzielanie łoju i potu
• wywołują świąd i wypryski
• przyczyniają się do powstawania plam, guzków zapalnych i cyst ropnych (w tym także prosaków)
• szczególnie szkodliwie działają na skórę dzieci, niemowląt oraz na skórę w okolicach narządów płciowych u dzieci i dorosłych

Istnieją takie składniki, jak m.in. niektóre silikony czy pozostałości po środkach stylizujących, które da się usunąć z powierzchni włosa tylko silniejszym, anionowym detergentem (np "SLSy"). Z jednej strony nieusuwana warstwa nadbudowuje się przez co włosy stają się ciężkie i nieświeże - z drugiej strony szampony z silniejszymi detergentami odzierają włosy i skórę z warstwy lipidowej, co może nie być dobre. Dlatego uważam, że nie powinno się rezygnować całkowicie z szamponów z SLSami, ale na pewno ograniczyć ich stosowanie.
Czy kupować szampony z SLSami w składzie powinniśmy ocenić sami, indywidualnie.
Jeśli codziennie, podczas stylizacji, nakładamy dużą ilość chemii na włosy - trzeba ją zmyć. Zwykły, łagodny szampon nie podoła temu zadaniu. Tu musi wkroczyć mocniejszy szampon, który dobrze zmyje resztki kosmetyków.
Jeśli nie używamy kosmetyków z silikonami ani produktów do stylizacji - wystarczy raz na tydzień umyć włosy silniejszym szamponem a na co dzień stosować łagodne.

Silikony w szamponach - bać się?
Silikony to substancje, których zadaniem jest pogrubienie i wygładzenie włosów. Oblepiają one strukturę włosa, tworząc iluzję zdrowego blasku. Jednak silikonowa bariera utrudnia składnikom pielęgnacyjnym dotarcie do wnętrza włosa. W efekcie fryzura może sprawiać wrażenie sztucznie obciążonej. Silikon silikonowi nie równy - umownie możemy podzielić silikony na te "gorsze" i "lepsze". Do tzw. „bardziej przyjaznych” silikonów możemy zaliczyć np. łatwy do usunięcia, rozpuszczalny w wodziedimethicone copolyol lub silikony, które posiadają PEG/PPG w nazwie. Istnieją również silikony nierozpuszczalne w wodzie, jednak dające się łatwo usunąć przy pomocy łagodnego szamponu, są to np. dimethicone lub dimethiconol. Natomiast chcąc pozbyć się tzw. silikonów „trudnych” jak np. simethicone, trimethicone lubcyclomethicone, musimy zastosować specjalistyczne szampony intensywnie oczyszczające z silnymi detergentami.
Obciążone silikonami włosy staną się mocno przyklapnięte i trudne do ułożenia, a składniki nawilżające i odżywcze nie będą miały szansy przedostać się w ich strukturę.
Silikony mają także swoje dobre strony, np. chronią przed szkodliwymi czynnikami mechanicznymi, jak codzienne suszenie włosów. Silikony stosujemy również do włosów porowatych, czyli włosów o nieregularnej strukturze. Wnikają wówczas do wnętrza włosa i go odbudowują. Dobry kosmetyk, który poradzi sobie z tą sytuacją powinien zawierać składniki nawilżające, odbudowujące i „pozytywne” silikony.

------------------------------------------------------------------------------------------------------


A to moja kolekcja szamponów :) Staram się "wyjść z nałogu" i nie kupować kolejnych :) W moim zestawie znajdziemy szampony dla brunetek, nawilżające, oczyszczające, dla przetłuszczających się włosiaków i zwiększające objętość. Brakuje tylko przeciwłupieżowego - ale nie narzekam na ten problem na szczęście ;)


14 komentarzy:

  1. o wow, spora kolekcja jak na same szampony ;p i ciekawy pierwszy obrazek, haha :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnio wzbogaciłam się o kolejny z serii GreenPharmacy. To była nagroda i trochę nie trafiona - szampon jest do suchych włosów, więc na razie w szafie leży i czeka na jakiś BAD HAIR TIME.

      Usuń
    2. Mój chłopak ma jeszcze Hedenszołders męski, którego używam czasem ze względu na zapach :P

      Usuń
  2. Mnie ostatnio fryzjerka powiedziała, żebym stosowała tylko szampon do włosów cienkich i właśnie takich używam :) Ale kolekcje masz sporą, też mam praktycznie identyczną do Twojej, to też mój nałóg, szampony i żele do twarzy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja mam tylko dwa żele do twarzy, dwa toniki, jeden płyn do demakijażu i jeden peeling ;P

      Usuń
  3. Hmmm , sądzę że Samara długo wybierała szampon ;p .
    Dużo tych szamponów ;D

    OdpowiedzUsuń
  4. rozwaliło mnie zdjęcie dziewczynki z The Ring na początku :)))

    OdpowiedzUsuń
  5. Gosia pożycz jeden szampon...

    OdpowiedzUsuń
  6. Samara jak zwykle urocza ;p Ja przestalam uzywac szamponow z SLs-ami dodalam herbate i melise moje wlosy przestaly sie przetluszczac duzooo mniejszy mam lupiez niz wczesniej ^^

    OdpowiedzUsuń
  7. Obrazek z Samarą genialny :D Mam włosy przetłuszczajace się (czy raczej skórę głowy) wiec stosuję szampony bez silikonów czy olejków. Wybieram proste, tanie, często po przeczytaniu składu umyję włosy płynem do higieny intymnej, żelem pod prysznic czy żelem do twarzy i jest ok ;) Pielęgnacja należy do odżywek czy olejów. Szampon ma myć, nie podrażniać i nie przyspieszac przetłuszczania.

    OdpowiedzUsuń
  8. to co piszecie nt szamponów to moim zdaniem nieporozumienie! Ilość toksyn jakie zawierają czynią z nich chemiczny ściek i chęć umycia włosów niczym nie uzasadnia używania takich koszmarnych paskudztw. Kto chce naprawdę się dowiedzieć jak rakotwórcze substancje wprowadzamy przez skórę do ciała musi przeczytać książkę Huldy Clark Kuracja życia oraz Świadome zakupy - Pata Thomasa. Polecam także Andreas Moritz - Rak nie jest chorobą. Takie chemiczne rynsztoki należy omijać szerokim łukiem - co w zamian? Józef Słonecki - Niezbędnik zdrowia co w zamian.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drogi anonimie. Ja "piszecie" jak najlepiej dobrać szampon, bo większość ludzi ma z tym problem i przez jego złe dobranie potem cierpi np na łupież. Jeśli znasz lepsze środki do mycia włosów to się tym podziel! Niemniej jednak nie jest to żadne nieporozumienie, tylko porada.

      Usuń
  9. a nie powinno się używać jednego szamponu , wolno często zmieniać szampon?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej powinno się zmieniać. Raz w tygodniu oczyszczający, na mróz silikonowy, w razie przetłuszczania ziołowy... Nie wyobrażam sobie pielęgnacji z jednym szamponem

      Usuń

Dziękuję za każdy komentarz :* Wasze słowa są dla mnie baaaardzo ważne!
Proszę o nie zostawianie SPAMU - takie komentarze będą usuwane.